Transcash faktoring
E-commerceInfo z rynkuIntralogistykaMagazyny

X-kom nabył maszynę pakującą. W końcu wyśle klientom wymiarowe paczki

X-kom od lat wysyłał do swoich klientów paczki, które rzadko były dostosowane do przesyłki. Na szczęście firma zdecydowała się na zakup maszyny CVP Everest, która nie dość, że dostosuje przesyłki na wymiar, to jeszcze oszczędza papier. Dzięki temu firma uratuje 5500 drzew rocznie i zminimalizuje ślad węglowy.

X-kom zainwestował w maszynę pakująca CVP Everest z Holandii, która pomoże w realizacji 85% zamówień. Wydajność to aż 1100 paczek na godzinę, które będą dostosowane do wymiaru zakupionego produktu. Dzięki temu zarówno oszczędzi się miejsce w samochodzie kuriera, jak i zmniejszy zapotrzebowanie na wykorzystanie papieru do 30%.

Źródło: x-com

Ocado po raz kolejny udowodniła, że robotyzacja, to przyszłość e-handlu

Dodatkowo firma całkowicie rezygnuje z wypełniaczy, które do tej pory stosowała przy zapełnieniu przesyłek — mowa tu aż o 26 ton plastiku w skali roku. Z kolei dzięki dostosowaniu przesyłek będzie można zrezygnować z wyjazdu jednej ciężarówki dziennie. A to, jak wskazuje rzecznik prasowy x-kom, Kamil Szwarbuła:

[…] przekłada się na kilka hektarów ochronionego lasu. A pamiętajmy, że jedno drzewo pochłania nawet 7 kilogramów dwutlenku węgla rocznie.

Maszyna bowiem najpierw skanuje główne opakowanie produktu, a następnie docina i skleja karton, który będzie idealnie dostosowany do pakunku. Na końcu etykietuje przesyłkę, dzięki czemu unika się wszelkich zastojów i problemów z rozpoznaniem danej paczki. Aby zminimalizować wpływ na środowisko naturalne, CVP Everest wykorzystuje tylko z tekturę falistą. Urządzenie nie wykorzystuje przy tym żadnego plastiku.

Pakowanie 1100 paczek na godzinę oznacza również, że firma nie będzie musiała zatrudniać dodatkowych stu osób do pracy. Niemniej jednak CVT Everest nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania na pakowanie wszystkich produktów, a firma będzie inwestować w rozwój swoich pracowników.

Rozwój robotyzacji jest nieunikniony. Czy tego chcemy, czy nie

Źródło: X-com

Czy automatyzacja w x-kom przyczyni się do redukcji personelu, czy wręcz przeciwnie?

Jak twierdzi Karol Robaczewski, dyrektor logistyki i produkcji w x-kom, mimo że maszyna potrafi zapakować 85% wszystkich produktów, to 15% wciąż będzie pakowana manualnie:

[…] 5% większych gabarytów i 10% paczek typu pendrive, będzie wysyłana do klientów tradycyjnymi metodami. […] Inwestycja w automatyzację nie prowadzi do jakichkolwiek redukcji zatrudnienia w naszym zakładzie.

My przebranżawiamy naszych pracowników i zapoznajemy z najnowocześniejszą technologią. Daje im to dużą szansę rozwoju nie tylko na rynku częstochowskim, ale generalnie w Polsce i Europie.

Elon Musk planuje budowę robotów Tesla Bot do pracy i robienia zakupów

Wszystko to sprawia, że firma tym samym uratuje dorocznie nawet 5500 drzew, które do tej pory musiały być wykorzystywane do produkcji. Dzięki temu będą mogły one pochłonąć nawet 33 tysięcy kilogramów dwutlenku węgla każdego roku. A to samo w sobie jest dużym sukcesem i wartością dodatnią dokonanej inwestycji.

Polecane artykuły

4 Komentarze

  1. Zużycie materiału -100, syf na magazynie +10000.
    Konsumenci, nie zdziwcie się jeśli produkty będą zakurzone jakby leżały na magazynie 5 lat, to normalne. To cena za postęp.

  2. Znaczy ze dzis dzieki niegospodarności przy pakowaniu tyle drzew jest wycinanych ? Kolejny plus to 100 pracowników mniej i mniejsze zużycie papieru toaletowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button