MorskiTransport

Indonezja: Irański tankowiec uwolniony po 4 miesiącach przetrzymywania

Jak wynika z oświadczenia Iranu, uwolniono tankowiec, który przetrzymywano od stycznia w Indonezji. Straż przybrzeżna zajęła statek MT Horse ze względu na podejrzenie przewożenia nielegalnego transferu ropy na wodach tego kraju.

Irańskie ministerstwo spraw zagranicznych zaprzeczyło, że chodziło o przetrzymywanie statku ze względu na transfer ropy. Przedstawiciele poinformowali, że chodziło o „kwestie techniczne, które zdarzają się w świecie żeglugi”. Na potwierdzenie tych słów, poprzez państwowy nadawca Seda va Sima przekazano, że:

MT Horse, należący do National Iranian Tanker Company, który został zatrzymany na indonezyjskich wodach od 24 stycznia, został zwolniony w piątek.

Eksperci: Żegluga morska nie osiągnie celu zerowej emisji do 2050

Indonezyjska straż przybrzeżna powiedziała, że sprawdza irański raport

Tymczasem, jak wynika z oficjalnych informacji pod koniec stycznia tankowiec MT Horse oraz MT Freya, które płynęły pod banderą Panamy, zostały pochwycone na wodach w pobliżu prowincji Kalimantan. Zatrzymano wówczas 61 członków załogi. Jak przekazywał rzecznik straży przybrzeżnej Wisnu Pramandita:

Tankowce, zostały po raz pierwszy wykryte o 5:30 czasu lokalnego. Ukrywały swoją tożsamość, nie pokazując swoich flag narodowych. Wyłączyły systemy automatycznej identyfikacji i nie odpowiadały na wezwanie radiowe.

Iran jest objęty surowymi sankcjami Stanów Zjednoczonych, wymierzonymi głównie w eksport ropy. Kraj został oskarżony o ukrywanie miejsca przeznaczenia sprzedawanej przez siebie ropy poprzez wyłączanie systemów śledzenia na swoich tankowcach.

W zeszłym roku MT Horse dostarczył 2,1 mln baryłek kondensatu do Wenezueli, która również jest objęta sankcjami USA.

Obecnie tankowiec wznowił swoją podróż do domu, drugi statek dalej jest zatrzymany w indonezyjskim porcie.

Źródło: Poinformowani.pl, Channel New Asia

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button