PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport

Linia kolejowa Łętownia – Rzeszów ma powstać do 2027 roku

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejszą ofertę na wykonanie prac przygotowawczych dla nowych linii kolejowych na odc. Łętownia – Rzeszów. Dzięki nowej trasie mieszkańcy Podkarpacia dojadą szybciej m.in. do Warszawy, Stalowej Woli i Lublina, a docelowo również do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Linia kolejowa Łętownia – Rzeszów ma powstać do 2027 roku.

Ostatnia decyzja CPK to już trzecie rozstrzygnięcie z serii ośmiu przetargów na studia wykonalności obejmujące 743 km nowych linii kolejowych z prawie 1800 km wchodzących w skład Programu CPK.

Łętownia – Rzeszów to pierwsza inwestycja realizowana przez CPK na terenie województwa podkarpackiego. Docelowo w ramach Programu CPK na Podkarpaciu zostanie zbudowanych 155 km nowych linii kolejowych, a kolejne 173 km zostanie zmodernizowane.

Uzupełniamy sieć kolejową w całej Polsce. Dziś najszybsze pociągi jeżdżą z Rzeszowa 4 godz. okrężną trasą przez Kraków. Skrócimy ten czas prawie dwukrotnie, budując bezpośrednie połączenie z Warszawą. W pracach pamiętamy również o stworzeniu tzw. Magistrali wschodniej, która połączy Rzeszów z Lublinem i Białymstokiem – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Linia kolejowa Łętownia – Rzeszów to pierwsza inwestycja CPK w województwie podkarpackim

42-kilometrowa linia kolejowa Łętownia – Rzeszów to pierwsza inwestycja CPK w województwie podkarpackim. Powstaje ona w ramach tzw. szprychy nr 6, czyli nowej trasy kolejowej, która docelowo połączy Warszawę i CPK z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą, Rzeszowem i Sanokiem.

CPK

Dzięki realizacji nowej linii kolejowej znacząco skróci się czas dojazdu z Rzeszowa do Stalowej Woli i Lublina. Poprawi się również dojazd z centrum Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Docelowo, po realizacji wszystkich planowanych inwestycji, pociągi relacji Warszawa – Rzeszów pojadą w 2 godz. 15 min. Obecnie przejazd tej trasy zajmuje pociągom 4 godziny.

Przedmiotem zamówienia jest tzw. STEŚ, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla planowanej nowej linii kolejowej nr 58 Łętownia – Rzeszów i nr 632 do Lotniska Rzeszów-Jasionka. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm BBF, Ingerop Polska i Safege S.A.S. Zwycięskie konsorcjum złożyło ofertę opiewającą na kwotę 9,73 mln zł netto. O wyborze zdecydowały cena (w 70 proc.) i doświadczenie personelu (pozostałych 30 proc.).

Zgodnie z prawem zamówień publicznych przed zakończeniem postępowania muszą zostać dopełnione ostatnie formalności. W postępowaniu mogą zostać złożone odwołania, które mogą wpłynąć na przedłużenie procedury. Jej zwieńczeniem będzie podpisanie umowy z wykonawcą, który rozpocznie realizację zleconych usług. Na przygotowanie STEŚ wybrany w przetargu wykonawca będzie miał ok. 19 miesięcy.

W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. ruchowo-eksploatacyjne, techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Ponadto przygotuje dokumentację geologiczno-inżynierską i mapy do celów projektowych. Celem STEŚ jest opracowanie dla linii kolejowej specjalistycznej dokumentacji na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem jej rekomendowanego przebiegu.

Trasą Łętownia – Rzeszów pociągi będą rozpędzać się do prędkości 250 km/h

Na linii nr 58 Łętownia – Rzeszów pociągi będą rozpędzać się do prędkości od 160 do 250 km/h. Z kolei na linii nr 632 do Lotniska Rzeszów-Jasionka do 120 km/h. W trakcie prac nad STEŚ zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu zasilania 25 kV AC lub 3 kV DC.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. CPK zakłada, że odcinek linii łączący Łętownię z Rzeszowem zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 r.

Następnym etapem prac przygotowawczych – po wykonaniu STEŚ – będzie opracowanie dokumentacji projektowej, czyli m.in. projektu koncepcyjnego, materiałów do decyzji środowiskowej i projektu budowlanego. Spółka CPK jest na końcowym etapie wstępnych konsultacji rynkowych przed ogłoszeniem przetargu na umowę ramową dotyczącą opracowania dokumentacji projektowej dla 30 zadań inwestycyjnych.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button