LotniczyTransport

KE zabiera się za powietrzne taksówki! Ale nie zakazuje tylko zachęca 

Zanim maszyny staną się powszechne, konieczne będą prace nad przepisami

Komisja Europejska przyjęła pakiet przepisów, które regulują i wspierają korzystanie z powietrznych taksówek na terenie UE. Chociaż powietrzne taksówki nie są jeszcze tak popularne w UE, jak chcieliby tego ich producenci, regulacje mają zmienić ten stan rzeczy.

Powietrzne taksówki przyszłością transportu w Unii Europejskiej

Unijni urzędnicy planują ułatwić korzystanie z taksówek powietrznych na terenie Wspólnoty. Jak poinformowali brukselscy dygnitarze, przyjęty pakiet środków ma stworzyć podstawy dla wykorzystania tych statków powietrznych.

Co prawda powietrzne taksówki nie są jeszcze powszechnie używane, ale UE już zawczasu chce ustanowić jednolite przepisy, które zapewnią bezpieczny ruch powietrzny.

Inicjatywa jest nowym standardem dla środków transportu miejskiego w XXI wieku – wyjaśniła komisarz ds. transportu Adina Valean.

Czytaj też: Bolt i Uber odejdą do lamusa? Airbus zaprezentował swoje latające taksówki

Pakiet dotyczy dwóch głównych rodzajów maszyn: załogowych statków powietrznych, które startują i lądują pionowo (VTOL) oraz bezzałogowych dronów. Przyjęte środki ustanawiają między innymi nowe, ogólnoeuropejskie standardy dotyczące wymagań i procedur związanych z certyfikacją zarówno załogowych, jak i bezzałogowych maszyn. Ponadto przepisy przewidują jednolite wymagania dotyczące licencji pilota dla taksówek powietrznych.

Rewolucja w transporcie?

Wyobraź sobie poruszanie się nad miastem, nie dotykając ziemi – to wizja, która może wkrótce stać się rzeczywistością dzięki powietrznym taksówkom. Ten innowacyjny sposób podróżowania jest już na horyzoncie, a jego potencjał wzbudza ogromne zainteresowanie i entuzjazm. Wyposażone w zaawansowane technologie lotnicze i systemy autonomii, te pojazdy mają potencjał zmienić sposób, w jaki podróżujemy.

Jedną z najważniejszych zalet powietrznych taksówek jest ich zdolność do omijania korków ulicznych. Latając nad miastem, mogą przemieszczać się z dużą prędkością bez względu na ruch na ziemi, skracając czas podróży o znaczną ilość. Ponadto, ich niewielkie rozmiary pozwalają na lądowanie i startowanie nawet z ograniczonej przestrzeni, co czyni je wyjątkowo wszechstronnymi w zastosowaniu.

Czytaj też: Europa potrzebuje zmiany polityki gospodarczej. Inaczej zostanie wasalem mocarstw

Jednakże, zanim powietrzne taksówki staną się powszechne, konieczne będą dalsze prace nad regulacjami lotniczymi, infrastrukturą lądowisk oraz akceptacją społeczną. Ponadto, istnieją również kwestie dotyczące emisji i zrównoważonego rozwoju, które muszą być uwzględnione w procesie wprowadzania tych pojazdów na szeroką skalę.

Tesla wprowadzi robotaksówki! Czy czeka nas rewolucja w transporcie?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button