Info z rynkuTransport

Kto kupi DB Schenker? Duński gigant czarnym koniem. I nie, nie chodzi o Maersk

Jeszcze kilka tygodni temu podejrzewano, że firmę zakupi inny duński gigant - Maersk

Chyba właśnie dowiedzieliśmy się kto kupi DB Schenker, czyli oddział logistyczny Deutsche Bahn. Duński gigant przewozowy DSV podpisał umowę z dwiema instytucjami finansowymi, aby pozyskać wystarczające środki na sfinalizowanie zakupu. Co ciekawe, jeszcze niedawno inna firma była liderem w tym wyścigu.

Kto kupi DB Schenker?

Jak donoszą różne duńskie media, DSV współpracuje z francuskim BNP Paribas oraz brytyjsko-chińską instytucją kredytową HSBC, aby przygotować ofertę przejęcia. Jeśli DSV przejmie DB Schenker, stałby się największym przewoźnikiem na świecie. Jak informuje RailFreight, wcześniej w wyścigu wziął udział także DHL, jednak firma zdecydowała się kontynuować strategię przejęć typu „bolt-on”, polegającą na zakupie mniejszych firm.

Deutsche Bahn oficjalnie wystawiła DB Schenker na sprzedaż w grudniu ubiegłego roku, po całorocznych konsultacjach z instytucjami finansowymi. Oferty przyjmowano od 19 grudnia do 12 stycznia. Zainteresowanie przejęciem DB Schenker, który pozostaje najbardziej dochodowym aktywem Grupy DB, wyraziły dziesiątki podmiotów. W branży logistycznej żywo dyskutowano na temat tego, kto kupi DB Schenker. Obecnie zdecydowanym faworytem jest DSV, lecz nie jest jeszcze jasne, jak długi będzie proces przejęcia.

Czytaj też: Recesja w Niemczech? Francja: potrzymaj mi piwo

Wartość DB Schenker została oszacowana na 10-15 miliardów euro, co oznacza, że nabywca będzie musiał wyłożyć na stół gigantyczne środki. Co szczególnie ważne, niemieckie państwo, będące właścicielem firmy, zainteresowane jest gotówką, a nie udziałami. Sprzedaż firmy logistycznej została uznana za konieczną w celu pokrycia zaległych długów DB, zwłaszcza strat DB Cargo.

A co z Maersk?

Co jednak ciekawe, jeszcze kilka tygodni temu podejrzewano, że niemiecką firmę zakupi inny duński gigant – Maersk. Vincent Clerc, CEO Maersk, przyznał podczas prezentacji wyników za ubiegły rok, że być może firma kupi DB Schenker i podkreślił, że przewoźnik musi dywersyfikować swoje przychody poprzez działania związane z logistyką, a nie tylko transportem morskim.

Czytaj też: Duński gigant kupi DB Schenker? Padła ważna zapowiedź

DB Schenker jest aktywny we wszystkich istotnych obszarach rynkowych – transport lądowy, lotniczy i morski – oraz oferuje rozwiązania logistyczne o charakterze ogólnym i specjalistycznym. Jak informuje portal Logistik Heute, zatrudniając około 76 600 pracowników w ponad 1850 lokalizacjach w ponad 130 krajach, jest jednym z największych dostawców usług logistycznych na świecie.

Deutsche Bahn nabył DB Schenker w 2002 r, przez co spółka w 2007 r. stała się logistycznym oddziałem DB. W ciągu ostatnich kilku lat Schenker doświadczył kilku kontrowersji. W 2016 roku firma została skazana za łapówkarstwo w Rosji, które miało miejsce w latach 2010-2012. Z kolei w 2020 roku firma została oskarżona o nieuczciwy dumping cenowy podczas pandemii Covid-19. Firma jednak cały czas zaprzecza tym ostatnim zarzutom.

Żółty gigant przenosi działalność! Gdzie teraz będzie działać?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button