LotniczyTransport

Arabowie zbudują największe lotnisko świata? No plany są ambitne

Konkurs na zaprojektowanie planu zagospodarowania lotniska w Rijadzie wygrała firma Foster + Partners z Londynu

Nowe lotnisko w Rijadzie ma ambitne plany rozwoju. Port lotniczy planuje obsłużyć do 2050 roku nawet 185 milionów pasażerów. Może nie będzie to największe lotnisko świata, ale zajmując obszar około 57 kilometrów kwadratowych, ma być jednym z największych.

Lotnisko w Rijadzie walczy o miano największego na świecie

Władze nowego Międzynarodowego Lotniska Króla Salmana w Arabii Saudyjskiej przedstawiły plan rozbudowy swojego najnowszego terminalu. Obecne lotnisko już osiągnęło swoją maksymalną przepustowość. Mark Van Doorne, wiceprezes ds. planowania strategicznego w King Salman International Airport Development Company, podkreślił, że plan zagospodarowania nowego portu lotniczego uwzględnia kwestie proekologiczne.

Jak informuje Simple Flying, projekt rozpoczęty cztery lata temu, rozszerzy obecne tereny międzynarodowego lotniska Króla Khalida w Rijadzie (RUH), które ma stać się centrum przewoźnika lotniczego Riyadh Air, najnowszej linii lotniczej Arabii Saudyjskiej. Obecne lotnisko, obsługujące od 35 do 40 milionów pasażerów, już osiągnęło swoją maksymalną przepustowość. Według szefa lotniska, miasto tej wielkości powinno mieć lotnisko zdolne obsłużyć co najmniej 50 milionów pasażerów, a nowe lotnisko ma przyjąć ponad 120 milionów do 2030 roku.

Czytaj też: Arabskie lotnisko zmieniło nazwę. Uhonorowali zmarłego szejka

Van Doorne stwierdził, że wysiłek włożony w rozwój nowego terminalu jest ogromny. Może i nie będzie to największe lotnisko świata, ale będzie mogło konkurować z liderami w tej kategorii, czyli Portem Lotniczym Dubaj (DXB), Portem Lotniczym Daxing w Pekinie (PKX) oraz Portem Lotniczym Hartsfield-Jackson w Atlancie (ATL), będącym obecnie największym lotniskiem na świecie. Niemniej jednak lotnisko nie będzie w stanie osiągnąć takiej skali jednorazowo, dlatego będzie rozwijane etapami, przy czym rozwój musi być szybki, aby sprostać ambicjom.

Czytaj też: Gospodarka Egiptu krwawi przez wojnę w Strefie Gazy

Lotnisko ma przyjąć 185 milionów pasażerów

Nowe lotnisko w Rijadzie jest częścią szerszego projektu Arabii Saudyjskiej o nazwie „Wizja 2030”, którego celem jest nie tylko zmiana wizerunku kraju, ale także przesunięcie jego gospodarczej zależności od ropy i innych surowców naturalnych na gospodarkę opartą na usługach.

Jak informuje Simple Flying, konkurs na zaprojektowanie planu zagospodarowania nowego lotniska w Rijadzie, wygrała we wrześniu 2022 roku międzynarodowa firma architektoniczna Foster + Partners z Londynu. Według firmy lotnisko ma być jednym z największych na świecie, zajmując obszar około 57 kilometrów kwadratowych, z sześcioma równoległymi pasami startowymi, obejmującymi obecne budynki terminalowe lotniska KRK. Do 2050 roku lotnisko ma za zadanie przyjąć 185 milionów pasażerów i do 3,5 miliona ton ładunków.

Egipt rozpoczyna sprzedaż lotnisk? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button