Info z rynkuIntralogistykaMagazynyTransport

Operator podsumowuje ubiegły rok. No i ma się czym pochwalić

Grupa Raben aktywnie działała także w naszym kraju, wprowadzając istotne zmiany i inwestycje

Grupa Raben podsumowuje ubiegły rok. Operator logistyczny obrał w ubiegłym roku inną ścieżkę rozwoju. Firma skupiła się na inwestycjach na obecnych rynkach oraz na cyfryzacji i projektach ESG. Nie oznacza to jednak, że Grupa nie ma się czym pochwalić.

Raben podsumowuje rok

Raben podsumowuje ubiegły rok. Grupa pracowała nad umacnianiem swojej pozycji na dotychczasowych rynkach. Realizowano to poprzez aktywną budowę nowych obiektów oraz rozbudowę istniejących, rozwój połączeń międzynarodowych, a przede wszystkim poprzez strategiczną reorganizację struktury opartą na koncepcji Eurohubów. Ponadto, operator logistyczny z powodzeniem zrealizował znaczące projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju (ESG) oraz wzmocnienia bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Czytaj też: MAN automatyzuje zakład w Norymberdze. Roboty już działają

Rok 2023 znacząco różnił się od poprzednich. Obraliśmy inną ścieżkę rozwoju: bez akwizycji, za to skupiając się na inwestycjach na naszych obecnych rynkach, na cyfryzacji oraz projektach ESG – zarówno jeśli chodzi o nieruchomości, jak i tabor. Ta ostatnia kwestia jest bardzo istotna nie tylko dla nas, ale także dla wielu naszych klientów. Naszym celem jest bycie ich partnerem w logistyce na każdym kroku: wspieranie poprzez obsługę ich biznesu i pokonywanie wyzwań związanych z łańcuchem dostaw, a także pomaganie naszym klientom w osiąganiu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Razem z naszym fantastycznym zespołem stawiliśmy czoła trudnościom, które przyniósł ubiegły rok, tak aby nasi klienci mogli skupić się na tym, co jest dla nich najważniejsze – tłumaczy Ewald Raben, CEO Grupy Raben.

Grupa Raben obsługuje wiele branż

W ubiegłym roku Grupa Raben obsługiwała różne branże, z których największy udział stanowiły: żywność (26%), motoryzacyjna (20%), technologiczna (19%), chemiczna (16%), handel (11%) oraz FMCG niespożywcze (8%). Struktura działalności nieznacznie ewoluowała w porównaniu z rokiem 2022, ale pierwsze miejsce nadal zajmował transport drogowy, stanowiąc 65% (w tym ponad połowa to połączenia krajowe). Na kolejnych miejscach w strukturze znalazły się logistyka kontraktowa (13%), FTL & Intermodal (9%), Fresh Logistics (6%), sea & air (2%), 4PL (2%) oraz pozostałe (3%). Grupa logistyczna zakończyła rok z przychodami sięgającymi prawie 2 mld euro.

Branża logistyczna, jak zresztą wiele innych, doświadcza w ostatnim czasie dynamicznych zmian oraz znacznej nieprzewidywalności. Istotne zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw są poważnym wyzwaniem, ale warto spojrzeć na te trudności jak na szanse rozwoju i udoskonalenia naszych usług. Dla nas kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie wysokiej jakości oraz stabilności w niepewnych czasach. Staramy się być dla naszych klientów partnerem o elastycznym podejściu, który szybko dostosowuje się do zmian i oferuje logistykę „z ludzką twarzą”, co jest możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych zespołów. Reagując na sytuację gospodarczą i potrzeby klientów, a przy tym uwzględniając nasze akwizycje i inwestycje, skupiamy się nadal w dużej mierze na rozwoju połączeń międzynarodowych i systematycznie uruchamiamy nowe linie. Dzięki temu docieramy bezpośrednio do większej liczby miejsc w Europie, i to nie tylko do dużych, ale także mniejszych ośrodków gospodarczych. Ponadto nieustannie rozwijamy nasze lokalizacje. W 2024 roku czekają nas rekordowe inwestycje: tylko w Poznaniu i Wiskitkach nasze powierzchnie magazynowe wrosną o ok. 150 000 m kw. i 280 000 miejsc paletowych. Doceniają to nasi klienci, bo taka kompleksowość i skala działania oznacza dla nich nie tylko lepsze możliwości dystrybucji, ale także oszczędność czasu i możliwość skupienia się na rozwoju własnego biznesu, podczas gdy Raben – ich partner w logistyce – zajmuje się całą resztą – tłumaczy Wojciech Szafran, Dyrektor zarządzający Raben Logistics Polska.

Raben w Polsce

Grupa Raben aktywnie działała także w naszym kraju, wprowadzając istotne zmiany i inwestycje. W drugim kwartale w Robakowie pod Poznaniem uruchomiono nowoczesną halę magazynową o powierzchni ponad 2300 m kw, przeznaczoną do przeładunku towarów świeżych w kontrolowanej temperaturze (cross-dock). Projekt obejmował budowę hali przeładunkowej z dwukondygnacyjną częścią biurową, instalacją fotowoltaiczną o mocy 150 kWp, niezbędną infrastrukturą oraz układem komunikacji wewnątrzzakładowej. Istniejąca hala została rozbudowana o 22 rampy rozładunkowe.

W rezultacie tego przedsięwzięcia Fresh Logistics Polska zyskała magazyn tranzytowy o powierzchni blisko 4300 m kw., będący pierwszym obiektem Grupy Raben w Polsce spełniającym standardy zerowej emisji. Dodatkowo, w listopadzie rozpoczęto budowę nowego magazynu Fresh Logistics Polska w Łomży, obejmującego nowoczesne centrum dystrybucyjne. W planach znajduje się hala magazynowa wysokiego składowania o kontrolowanej temperaturze (ponad 3825 m kw.), magazyn cross-dock (2859 m kw.) oraz biurowa przestrzeń o powierzchni prawie 300 m kw. Otwarcie tego obiektu planowane jest na drugą połowę bieżącego roku.

Czytaj też: Ponad 73 mld euro – tyle Niemcy wydali na uratowanie swojego biznesu. To nadal za mało

Ponadto w czerwcu oddział Raben Logistics Polska w Częstochowie przeniósł swoją siedzibę do nowego miejsca w centrum logistycznym Hillwood Polska, zajmując 5100 m kw. powierzchni magazynowej i biurowej. Nowy magazyn posiada 37 ramp przeładunkowych obsługujących samochody ciężarowe, obszerne place manewrowe i tereny zewnętrzne przeznaczone wyłącznie do użytku Raben, a także nowoczesne rozwiązania wspierające ochronę środowiska.

We wrześniu Raben i firma Kärcher świętowały otwarcie nowej przestrzeni magazynowej o powierzchni 8000 m kw. w Chlebni. Pod koniec roku Raben Logistics Polska uruchomił kolejny magazyn w Swadzimiu pod Poznaniem, zwiększając łączną powierzchnię magazynową o dodatkowe 12 000 m kw. W 2023 roku rozpoczęto również budowę magazynów o zerowej emisji w Choroszczy pod Białymstokiem, Kaliszu, Poznaniu i Wiskitkach.

Jest nowy najemca MLP Łódź. Już czeka na ukończenie magazynu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button