KolejowyTransport

Rosjanie otworzyli transsyberyjski tunel! A Putin nadal w bunkrze

Nowy rosyjski tunel jest położony na odcinku Kolei Transsyberyjskiej w obwodzie Amurskim

Rosjanie otworzyli 49,7-kilometrową linię kolejową do portu Lavna oraz 926-metrowy podwójny tunel na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Wydarzenia związane z uroczystością otwarcia były transmitowane online, a prezydent Władimir Putin brał w nich udział za pośrednictwem wideokonferencji.

Rosjanie otworzyli nowy tunel kolejowy

Nowo wybudowana linia kolejowa o długości 49,7 kilometra łączy port Lavna, położony na brzegu Zatoki Kolskiej, z miejscowością Vyhodnoj na istniejącej sieci kolejowej na południe od Murmańska. Trasa obejmuje 1,3-kilometrowy most nad rzeką Tuloma. Według zapowiedzi pociągi na trasie mają przewozić 18 milionów ton ładunków rocznie. Linia została zbudowana w ciągu 10 miesięcy.

Czytaj też: Rosja wykupiła skradzione samoloty. Tak się omija sankcje!

Trasa jest częścią rosyjskiego projektu rozwoju Arktyki i Północnej Drogi Morskiej. Jak stwierdził gubernator obwodu murmańskiego Andriej Czibis, rozwój centrum transportowego w Murmańsku stał się priorytetem rosyjskiego rządu. Według oczekiwań nowa linia kolejowa zapewni wzrost przepływu towarów przez port Murmańsk do 110 milionów ton do 2027 roku, prawie podwajając obecne ilości.

Jak informuje portal Railway Gazette, Rosjanie otworzyli również podwójny tunel Kerak o długości 926 m. Nowy rosyjski tunel jest położony na odcinku Kolei Transsyberyjskiej w obwodzie Amurskim. Został on zbudowany w celu zastąpienia przestarzałego tunelu z 1911 roku, położonego zaledwie 25 metrów dalej. W 2010 roku struktura starego tunelu została uznana za niebezpieczną i stwierdzono, że nie warto go już naprawiać.

Nowy tunel może być używany przez pociągi jeżdżące z wyższą prędkością i oferuje większą przepustowość. Jego budowa ma wesprzeć szersze środki zwiększania przepustowości Kolei Transsyberyjskiej na odcinku Bamowskaya–Belogorsk. Przepustowość ma wzrosnąć do 131 milionów ton rocznie z obecnych 120 milionów ton. Budowa tunelu rozpoczęła się w lipcu 2021 roku.

Przejście z tunelu z 1911 roku do nowoczesnej infrastruktury ma dla nas ogromne znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące znaczenie wschodnich terytoriów – powiedział Putin podczas wideokonferencji, siedząc w swoim bunkrze.

Kolej Transsyberyjska

Kolej Transsyberyjska, jedna z najdłuższych tras kolejowych na świecie, odgrywa kluczową rolę w rosyjskiej gospodarce i transporcie towarów. Główne znaczenie Kolei Transsyberyjskiej dla gospodarki Rosji wynika z efektywnego transportu towarów na ogromne odległości. Linia ta umożliwia szybki i bezpieczny przewóz surowców, produktów przemysłowych oraz innych towarów między europejskimi obszarami produkcyjnymi a rosyjskimi regionami Dalekiego Wschodu. Dzięki temu Rosja może efektywnie wykorzystywać zasoby naturalne na obszarach oddalonych od głównych centrów konsumpcji.

Czytaj też: Dzietność w Rosji przeraża. Rosjanie wymierają nie tylko na froncie

W perspektywie transportu kolejowego towarów, Kolej Transsyberyjska jest strategicznym szlakiem, łączącym Azję z Europą. Zapewnia szybkie połączenie handlowe, umożliwiając Rosji eksport i import towarów na dużą skalę. Ponadto, linia ta jest kluczowa dla rozwijającego się handlu chińsko-rosyjskiego, umacniając współpracę gospodarczą między tymi dwoma potężnymi krajami. Jednym z ważnych aspektów ekonomicznych jest także rozwój miejscowości i regionów położonych wzdłuż trasy Kolei Transsyberyjskiej. Infrastruktura związana z tą trasą stwarza miejsca pracy i wspomaga lokalne gospodarki, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju obszarów, przez które przebiega.

Finowie przejmują rosyjskie pociągi. Rosja twierdzi, że nielegalnie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button