KolejowyLotniczyTransport

Pasażerowie czekali od lat! Pociąg zabierze ich prosto na lotnisko

Inwestycja PKP PLK obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych

Pociąg na Lotnisko im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach już kursuje, oferując wygodne połączenia także między Częstochową a Tarnowskimi Górami. Najszybszy pociąg z Zawiercia do celu dotrze w zaledwie 22 minuty, podczas gdy podróż tym z Tarnowskich Gór potrwa zaledwie 17 minut. Osoby podróżujące z Częstochowy będą potrzebować około godziny, aby dotrzeć na miejsce.

Pociąg na lotnisko w Pyrzowicach już jeździ

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły odbudowę 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, przywracając pociągi na tę trasę po 30 latach. Całkowita modernizacja i elektryfikacja objęła około 48 km torów, biegnących od Tarnowskich Gór do Zawiercia. Dzięki wybudowaniu nowych łącznic w Zawierciu i Tarnowskich Górach, ruch pociągów jest teraz efektywnie prowadzony. Pociąg pasażerski jadący na lotnisko w Pyrzowicach będzie mógł osiągnąć prędkość do 140 km/h, a pociągi towarowe do 80 km/h. Dodatkowo, modernizacja umożliwia obsługę cięższych składów kolejowych.

Inwestycja na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie GóryPyrzowiceZawiercie zapewnia większą dostępność do kolei i lepszą komunikację w całym woj. śląskim. Pasażerowie samolotów zyskali wygodną możliwość dostania się do miasta. To także impuls dla rozwoju gospodarczego w regionie, bo projekt ma istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Pozwala na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Czytaj też: Pociągiem prosto na lotnisko w Modlinie. Jest umowa na projekt

Ministerstwo Infrastruktury

Masa nowych obiektów

Dostęp do systemu kolejowego zwiększą nowa stacja Pyrzowice Lotnisko oraz nowe przystanki, takie jak Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice i Zawiercie Kądzielów. Komfortowe podróże zapewnią nowe perony na stacji Zawiercie oraz zmodernizowane perony na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. Wszystkie te obiekty zostały dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony są wyposażone we wiaty, ławki i oświetlenie. Ułatwieniem w podróży są także zamontowane tablice informacyjne, system nagłośnienia oraz wyświetlacze zawierające wizualne informacje o najbliższych pociągach.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych. W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym, wprowadzono rozwiązania bezkolizyjne, takie jak wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą DW 908, nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913. Dodatkowo, zrealizowano budowę nowych przejść podziemnych na stacjach Pyrzowice Lotnisko i Siewierz. W Siewierzu uruchomiono lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą monitorować bezpieczny przebieg ruchu na całej trasie.

Trasa ta stanowi istotne połączenie obsługujące bocznicę towarową CARGO MPL Katowice oraz dwie bocznice w Siewierzu. Celem inicjatywy jest wzmocnienie roli kolei jako środka transportu przyjaznego dla środowiska, również w kontekście integracji z transportem lotniczym. Wartość przedsięwzięcia „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie GóryZawiercie” to 660 milionów złotych. Projekt ten otrzymał wsparcie finansowe z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Las Vegas zbuduje nowe lotnisko! Ale my CPK nie możemy?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button