PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Skuteczny apel Zełenskiego. Rosja znowu wylatuje z rady IMO

Podczas piątkowego tajnego głosowania do Rady IMO wybrano 40 krajów

Rosja nie zdołała zdobyć wystarczającej liczby głosów do ponownego wybrania do rady zarządzającej agencją żeglugową Organizacji Narodów Zjednoczonych (IMO), po tym jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał kraje do zabronienia Moskwie uczestnictwa w organie wykonawczym tej agencji.

Rosja nie wróci do rady IMO

Rosja nie została wybrana do rady IMO. To kolejny cios dla Rosji po nieudanej próbie powrotu do najwyższego organu ds. praw człowieka ONZ w październiku, w wyborach uważanych za kluczowy test dla zachodnich działań mających na celu izolację Moskwy. W zeszłym roku Moskwie nie udało się również zdobyć wystarczającej liczby głosów do ponownego wybrania do rady zarządzającej agencją lotniczą ONZ. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) z siedzibą w Londynie jest odpowiedzialna za regulację bezpieczeństwa i ochrony żeglugi międzynarodowej oraz zapobieganie zanieczyszczeniom. Składa się z 175 krajów członkowskich, a Rosja jest jej członkiem od 1958 roku i konsekwentnie była wybierana do Rady IMO.

Czytaj też: Białoruś oraz Rosja omijają sankcje i bez większych problemów sprzedają Europie drewno

Jak informuje portal Marine Link, podczas piątkowego tajnego głosowania do Rady IMO wybrano 40 krajów, które nadzorują pracę tej agencji. Wśród nich znalazły się Chiny, Grecja, Włochy, Japonia, Liberia, Norwegia, Panama, Korea Południowa, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Ukraina, która nie ubiegała się o wybór, postarała się jednak o wykluczenie Rosji z Rady.

Nie ma miejsca dla Rosji w Międzynarodowej Organizacji Morskiej ani w jej organach zarządzających, ponieważ w ostatnich dziesięcioleciach nikt nie wyrządził większej szkody swobodnej żegludze, niż zrobiła to Rosja – powiedział Zełenski na posiedzeniu Zgromadzenia IMO w poniedziałek.

Rosja „zasługuje na miejsce”

W październiku Rosja stwierdziła, że IMO odchodzi od swojej bezstronnej roli z powodu „zewnętrznego nacisku”, który, jej zdaniem, wpływa na uczciwe traktowanie wszystkich krajów członkowskich. Jak informuje portal Marine Link, delegacja Rosji przy IMO przekazała tuż przed głosowaniem, że zasługuje na miejsce w Radzie.

Nasz kraj odgrywa zrównoważoną i konstruktywną rolę nie tylko wobec tej instytucji, ale także wobec Organizacji jako całości – oświadczyła rosyjska delegacja.

Czytaj też: Rosja zrzuca bomby na czarnomorskich szlakach? Padły poważne oskarżenia

Głównym celem IMO jest promowanie bezpiecznej, ekologicznej i efektywnej żeglugi na całym świecie. IMO ustanawia standardy dotyczące projektowania, budowy, eksploatacji i utrzymania statków, a także zarządzania ruchem morskim oraz ochrony środowiska morskiego. Organizacja ta odegrała kluczową rolę w opracowywaniu umów międzynarodowych dotyczących bezpieczeństwa na morzu, takich jak Konwencja SOLAS (International Convention for the Safety of Life at Sea) i MARPOL (International Convention for the Prevention of Pollution from Ships).

Kuriozum! Rosjanie podrabiają części lotnicze Airbusa i Boeinga!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button