PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Kolejne bezemisyjne dostawy w Hamburgu. Przewoźnik nie odpuszcza

Firma planuje wprowadzić program w przynajmniej jedenastu kolejnych dużych miastach Europy

DACHSER wdraża bezemisyjne dostawy DACHSER Emission-Free Delivery w Hamburgu. Od sierpnia 2023 roku firma rozpoczęła dostawy paczek nieschłodzonych do klientów w samym sercu miasta.

DACHSER rozpoczął bezemisyjne dostawy w Hamburgu

Hamburg dołącza do rosnącej liczby metropolii, gdzie DACHSER realizuje bezemisyjne dostawy nieschłodzonych towarów w wyznaczonej strefie. Specjalna strefa dostaw w Hamburgu, ciągnąca się od obszaru Ratusza Miejskiego wzdłuż rzeki Alster aż po centrum handlowe Hamburger Meile, przeznaczona jest wyłącznie dla pojazdów bezemisyjnych. Do końca 2025 roku firma planuje wdrożyć zrównoważoną logistykę miejską w aż 24 dużych miastach europejskich.

System DACHSER Emission-Free Delivery stosuje zmodularyzowany zestaw narzędzi do efektywnego dostarczania przesyłek w centrach miast. W zależności od specyfiki lokalnych wymagań, firma wykorzystuje elektryczne pojazdy dostawcze i ciężarowe, a także rowery towarowe zasilane prądem, specjalnie zaprojektowane do transportu towarów o różnej wielkości. Dzięki wykorzystaniu tych różnorodnych środków transportu, przesyłki są dostarczane w sposób bezemisyjny, czyli bez lokalnych emisji gazów i zanieczyszczeń powietrza. Znacznie zredukowany jest również generowany hałas.

Czytaj też: Dachser inicjuje linie dostaw z Podkarpacia na Ukrainę

Już w 2020 roku DACHSER wprowadził bezemisyjne dostawy w dzielnicy HafenCity w Hamburgu. Były one realizowane za pomocą eCanter, czyli w pełni elektrycznego samochodu ciężarowego stworzonego przez FUSO, firmę zależną Daimler Truck. Poprzez zakup i wykorzystywanie wyłącznie energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, DACHSER osiąga zerową emisję gazów cieplarnianych na ostatniej mili dostaw.

Aby obsługiwać jeszcze większy obszar centrum Hamburga wyłącznie dostawami o zerowej lokalnej emisji, znacznie rozszerzyliśmy naszą ekologiczną flotę. Obecnie składa się ona z czterech e-ciężarówek o ładowności od 7,5 do 16 ton. Prowadzimy również mikrohub, który jest małym miejskim terminalem tranzytowym zlokalizowanym na placu Gänsemarkt. To tutaj za pomocą rowerów tranzytowych wszystkie mniejsze przesyłki są odbierane i dostarczane w obszarze centrum miasta – mówi Ralf Hansen, General Manager dwóch lokalizacji DACHSER Road Logistics w Hamburgu.

Innowacyjne rozwiązania z myślą o środowisku

Trzy samochody ciężarowe Volvo FL Electric o ładowności 16 ton, posiadające zasięg około 250 km oraz 18 miejsc paletowych, stanowią efektywną alternatywę dla tradycyjnych pojazdów z silnikiem spalinowym. W Hamburgu dołączył do nich Nanuk Megaliner, specjalnie zaprojektowany rower towarowy do przewozu drobnych przesyłek, oferujący trzy miejsca paletowe i zdolny do transportu ładunków o masie do pół tony.

Do końca bieżącego roku, DACHSER Hamburg planuje poszerzenie swojej floty o pięć pojazdów zasilanych akumulatorami, co umożliwi bezemisyjne przestawianie nadwozi wymiennych i naczep w mikrohubie. Dodatkowo, obiekt stopniowo wprowadza elektryczne samochody służbowe, przy jednoczesnym inwestowaniu w rozbudowę infrastruktury ładowania. W bieżącym roku udostępnione zostały już cztery nowe punkty ładowania dla ciężarówek i osiemnaście dla samochodów osobowych.

Czytaj też: W wyścigu o samochody elektryczne Wielka Brytania chce się ścigać. Miliony funtów na zachęty

Program DACHSER Emission-Free Delivery został już uruchomiony w dwunastu obszarach metropolitalnych na terenie całej Europy. Obejmuje pięć największych niemieckich miast: Berlin, Dortmund, Fryburg, Monachium i Stuttgart, a także Kopenhagę, Madryt, Oslo, Paryż, Porto, Pragę i Strasburg. Do roku 2025 firma planuje wprowadzić program w przynajmniej jedenastu kolejnych dużych miastach Europy.

Oczekujemy, że w nadchodzących latach transport drogowy towarów w Unii Europejskiej będzie stopniowo przechodził na pojazdy z bezemisyjnymi układami napędowymi. W zależności od zastosowania będą to ciężarówki akumulatorowo-elektryczne lub napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi. Dzięki naszym obecnym działaniom badawczym i innowacyjnym w Hamburgu i innych miejscach, już teraz przygotowujemy się do tej daleko idącej transformacji sektora transportu i logistyki. Do tego czasu wciąż jednak pozostaje wiele wyzwań do pokonania, zwłaszcza w odniesieniu do zasięgu pojazdów, dostępności stref szybkiego ładowania na autostradach oraz zapewnienia odpowiedniej infrastruktury energetycznej przez zakłady użyteczności publicznej w naszych lokalizacjach – mówi Alexander Tonn, COO Road Logistics w DACHSER.

Ekspansja DACHSER w Norwegii: oddział w Kristiansand otwarty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button