PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Nowa stacja kolejowa w Łagiewnikach otwarta. W tych pod Lublinem

Nowa stacja została umiejscowiona obok przejazdu kolejowo-drogowego w Łagiewnikach

Mieszkańcy Łagiewnik, leżących pomiędzy Łukowem a północnym Lublinem, teraz mogą cieszyć się rozszerzonym dostępem do sieci kolejowej. Nowo utworzona stacja w Łagiewnikach stanowi uzupełnienie lokalnej infrastruktury kolejowej, ułatwiając dojazd do pracy i szkół. Inwestycja blisko 3 milionów złotych netto została sfinansowana z funduszy „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Stacja w Łagiewnikach oficjalnie otwarta

Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskali połączenie kolejowe z nowo utworzonego przystanku w Łagiewnikach, pomiędzy Ciecierzynem a Rudnikiem, przy linii kolejowej Łuków – Lublin Północny (lk30). Nowa stacja została umiejscowiona obok przejazdu kolejowo-drogowego w Łagiewnikach, na skrzyżowaniu z lokalną drogą prowadzącą do miejskiej plaży nad rzeką Ciemięgą.

Oferuje łatwy dostęp dla osób o ograniczonej mobilności, a także wyposażona jest w zabudowane wiaty, ławki, czytelne oznakowanie oraz gabloty z rozkładami jazdy. Wejście na peron znajduje się od strony przejazdu, a w okolicy przystanku zainstalowano stojaki na rowery.

Nowa stacja kolejowa w Łagiewnikach już otwarta. W tych pod Lublinem
PKP PLK

Czytaj też: Intercity z kolejnym rekordem! Zaraz przekroczy magiczną granicę

Poza stacją w Łagiewnikach, dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekształciły perony na stacji w Kraśniku (położonym między Lublinem Głównym a Stalową Wolą na trasie lk68) oraz na przystankach Zamość Starówka i Zamość Wschód (w obszarze Zawada – Hrubieszów na trasie lk72).

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych zapewnia ułatwienia w dostępie do kolei w całym kraju, także na Lubelszczyźnie. Nowy przystanek w Łagiewnikach pozwoli mieszkańcom na sprawne podróże do szkół i pracy – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowa stacja kolejowa w Łagiewnikach już otwarta. W tych pod Lublinem
PKP PLK

Czytaj też: Integracja aktywów transportowych w ramach Grupy ORLEN

Program budowy obejmuje 20 miejscowości

W regionie lubelskim, program dotyczący przystanków obejmuje 20 miejscowości. Zaliczają się do nich stacje w Chełmie, Grabowie Szlacheckim, Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Szczebrzeszynie, Długim Kącie, Zamościu, Jaskach, Aleksandrowie, Łagiewnikach, Żurawnicy, Leopoldowie, Sarnowie, Bystrzycy koło Lublina, Kraśniku, Wólce Niedzieliskiej, Chotyłowie oraz w Zaklikowie. Pasażerowie już skorzystali z rezultatów programu na stacjach Leopoldów i Sarnów (lk26), Chotyłów (lk2), Wólka Niedzieliska, Niedzieliska Kolonia, Szczebrzeszyn Miasto i Długi Kąt (lk69), Kraśnik (lk68), Bystrzyca koło Lublina (lk30).

Dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ułatwiają dostęp do kolei również w mniejszych miejscowościach. Dzięki budowie nowego przystanku w Łagiewnikach będzie można korzystać z pociągów w codziennych i okazjonalnych przejazdach w kierunku Łukowa i Lublina – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kolejna inwestycja na Pomorzu. Rusza modernizacja linii Lębork – Słupsk

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button