Info z rynkuIntermodalnyKolejowyMorskiTransport

Węgierskie firmy zyskają dostęp do włoskiego portu w Trieście w 2026 roku

Czy możliwe jest połączenie sił dwóch potęg Europy Środkowej w celu zrewolucjonizowania logistyki regionu? Węgierskie firmy stoją na progu nowej ery, gdy zyskają dostęp do włoskiego portu Adria w Trieście w 2026 roku. Dzięki świeżo podpisanemu porozumieniu droga dla inwestycji przygotowawczych została otwarta. Tym samym tworzą się obiecujące perspektywy zarówno dla Węgier, jak i dla Włoch w dziedzinie handlu i transportu.

  • Węgierskie firmy korzystają z portu w Trieście od 2026 roku.
  • Cel: obsługa 2,5 miliona ton towarów rocznie przez port.
  • Węgry i Włochy planują uczynić z Triestu jeden z głównych portów w Europie Środkowej.

Adria Port w Trieście: Nowy terminal kolejowy jako klucz do morskiego dostępu Węgier

Nowy terminal kolejowy, noszący nazwę „Adria Port„, będzie wzniesiony w porcie w Trieście jako kluczowy element inwestycji mającej na celu umocnienie pozycji Węgier w obszarze importu i eksportu. Terminal zostanie zlokalizowany na terenie byłej rafinerii Aquila, która zakończyła działalność w latach 80. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 200 milionów euro, z czego 45 milionów zostanie sfinansowanych przez Włoski Plan Odbudowy i Odporności. Prace budowlane mają potrwać około dwóch lat. Terminal będzie zajmować obszar 34 hektarów, wyposażony w nowe nabrzeża o łącznej długości 650 metrów oraz połączenie kolejowe ze stacją Aquilinia, oddaloną o 10 km od centrum portu.

Kolej odegra kluczową rolę w funkcjonowaniu nowego terminalu. Obecnie kursuje między Trieście a Budapesztem sześć do ośmiu pociągów dziennie, a po zakończeniu inwestycji liczba ta ma wzrosnąć. Stacja Aquilinia przechodzi obecnie modernizację, która przewiduje wyposażenie jej w cztery tory przystosowane dla pociągów o długości 750 metrów, zdolnych do przewozu kontenerów 40-stopowych.

Źródło: Adria port

Realizacja nowego terminalu otwiera nowy rozdział we współpracy Włoch i Węgier. Dotychczas Węgry koncentrowały swoje działania na porcie w Koper w Słowenii. Jak zauważył Zeno D’Agostino, prezes Wschodnioadriatyckiej Agencji Portów, pierwotnie projekt miał zostać zrealizowany właśnie w Koper, jednak to Trieście udało się zdobyć niezbędne środki finansowe, dzięki czemu to właśnie tam powstanie terminal.

Dostęp do włoskiego portu Adria w Trieście pozytywnie wpłynie na gospodarkę Węgier

Relacje handlowe między Węgrami a Włochami zdecydowanie ewoluują, niosąc ze sobą nowe możliwości dla obu gospodarek. Historia tych dwóch krajów jest bogata we wzajemne interakcje gospodarcze, ale obecne porozumienie w zakresie portu w Trieście stanowi kolejny, ważny krok w zacieśnianiu tych więzi.

To nie jest jedynie umowa o dostępie do portu — to oznaka wzajemnego zaufania i chęci inwestowania w długoterminową współpracę. Węgry, choć nie posiadają dostępu do morza, dostrzegają w Trieście strategiczny punkt dla swojego eksportu i importu. Z kolei Włochy rozumieją potencjał węgierskiego rynku i są świadome korzyści, które płyną z integracji logistycznej z krajami Europy Środkowej.

Czytaj również: METRANS rozbudowuje terminale wzdłuż korytarza Węgry-Serbia

Dodatkowo obecność włoskich firm na węgierskim rynku, będących ważnymi inwestorami, podkreśla głębokie ekonomiczne zaangażowanie obu krajów. Takie porozumienia, jak te dotyczące Trieście, ukazują, że oba kraje są gotowe pracować ramię w ramię, by osiągnąć wspólne cele gospodarcze, co w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści zarówno Węgrom, jak i Włochom.

Rozwój infrastruktury portowej w Trieście: Nowe perspektywy dla Węgier

Rozwój portu Adria w Trieście to ważny krok dla Europy Środkowej, zwłaszcza dla Węgier, które planują aktywnie korzystać z tej infrastruktury. Ostatnie porozumienia i inwestycje w tym obszarze świadczą o ambitnych planach obu krajów i ich dążeniu do zacieśnienia współpracy gospodarczej.

Porozumienie, o którym mówił w Rzymie węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu, Péter Szijjártó, otwiera drogę dla węgierskich przedsiębiorstw do korzystania z portu w Trieście od 2026 roku. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest rozwój infrastruktury portowej. Ma ona być w stanie obsłużyć aż 2,5 miliona ton towarów rocznie, zarówno drogą lądową, jak i kolejową. Szijjártó podkreślił, że głównym celem węgierskiego rządu jest zapewnienie firmom z Węgier szybszego i sprawniejszego dostępu do morza.

Ale co ważne, ambicje obu krajów sięgają dalej. Wspólny program rozwojowy ma uczynić z Triestu jeden z najważniejszych portów w Europie Środkowej. Warto przypomnieć, że umowa dotycząca ekspansji portu została sfinalizowana już w 2019 roku. Jednocześnie Węgry zapłaciły Włochom 31 milionów euro za prawa koncesji na 60 lat.

Źródło: Adria port

Czytaj również: Węgry i Czechy o włos od recesji! Polska i Rumunia blisko „miękkiego lądowania”

Spotkanie z włoskim ministrem przemysłu, Adolfo Urso, było okazją do dyskusji na temat stosunków gospodarczych między oboma krajami. Włochy, jako jedna z najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie, są ważnym partnerem dla Węgier. Szijjártó podkreślił, że włoskie firmy stanowią dziewiątą co do wielkości społeczność inwestorów na Węgrzech, a Włochy są czwartym co do wielkości partnerem handlowym Węgier.

W kontekście obecnych wyzwań, jakimi jest nielegalna imigracja, oba kraje są zgodne co do potrzeby zjednoczenia głosów przeciwko nielegalnej migracji. Szijjártó podkreślił również, że tylko wspólne działanie może przynieść skuteczne rozwiązania na arenie międzynarodowej. W końcu wzajemne inwestycje i rozwój infrastruktury portowej są dowodem na to, że Węgry i Włochy widzą w sobie ważnych partnerów. Dodatkowo oba kraje są gotowe do długoterminowej współpracy w wielu obszarach gospodarczych.

Wzajemne korzyści gospodarcze z węgiersko-włoskiej współpracy

Wzrost współpracy między Węgrami a Włochami w dziedzinie handlu i inwestycji jest wynikiem dalekosiężnej wizji obu krajów. Węgry dostrzegając korzyści, które mogą przynieść inwestycje w obszarze portowym, podjęły decyzję o zaangażowaniu znaczących środków w tej współpracy.

Jak wspomniano wcześniej, węgierski rząd zainwestował aż 31 milionów euro w prawa koncesji na teren portu w Trieście, wierząc, że przyniesie to długoterminowe korzyści dla węgierskiego eksportu oraz ogólnej kondycji gospodarki kraju. Nie ma zatem wątpliwości, że taki strategiczny ruch z pewnością przyczyni się do umocnienia pozycji Węgier w handlu międzynarodowym. Zapewni on również lepszy dostęp do kluczowych rynków.

Z drugiej strony, dla Włoch jest to doskonała okazja do zwiększenia obrotów własnych portów. Dodatkowo umożliwia to pogłębienie relacji handlowych z krajami Europy Środkowej, w szczególności z Węgrami. Zdając sobie sprawę z potencjalnych korzyści, oba kraje postanowiły zacieśnić więzi gospodarcze, co stanowi fundament dla długotrwałego partnerstwa.

Koleje Słoweńskie zamykają tory i stacje. Kolej czeka duży remont

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button