MorskiTransport
Gorące newsy

Ukraina wysyła zboże przez chorwackie porty. Problem z eksportem rozwiązany?

Ukraina i Chorwacja uzgodniły możliwość wykorzystania chorwackich portów na Dunaju

Ukraina zaczęła eksportować swoje zboże przez chorwackie porty morskie, dążąc do poszerzenia swoich dróg eksportowych. Po zerwaniu przez Rosję umowy zbożowej, ukraińskie porty nad Morzem Czarnym są nadal zablokowane.

Ukraina eksportuje zboże przez chorwackie porty

Zwykle główną trasą eksportu zbóż z Ukrainy były jej porty nad Morzem Czarnym, ale od czasu inwazji Rosji i decyzji Moskwy o wycofaniu się z czarnomorskiej umowy zbożowej, Kijów poszukuje alternatywnych dróg eksportu dla swoich produktów rolnych.

Czytaj też: Demografia Ukrainy to zagadka. Populacja Ukrainy wyniesie od 24 do 35 mln osób

Jak informuje portal Marine Link, podczas wizyty w Zagrzebiu pod koniec lipca Minister Spraw Zagranicznych Dmytro Kuleba oznajmił, że Ukraina i Chorwacja uzgodniły możliwość wykorzystania chorwackich portów na Dunaju oraz Morzu Adriatyckim do eksportu ukraińskiego ziarna.

Nasze ziarno już jest eksportowane przez chorwackie porty. Jesteśmy wdzięczni za tę możliwość. Chociaż jest to niszowa trasa handlowa, to już zyskuje popularność. Jesteśmy gotowi rozwijać tę trasę, poszerzając możliwości korytarza transportowego. Wierzymy, że ta trasa logistyczna będzie odgrywać ważną rolę w dwustronnej wymianie handlowej między naszymi krajami nawet po zakończeniu wojny – stwierdziła Pierwsza Wicepremier Yulia Svyrydenko w oświadczeniu.

Jak informuje portal Marine Link, choć Ukraina już eksportuje swoje zboże w ramach umowy, Svyrydenko nie podała, ile ukraińskiego zboża zostało dotychczas wysłane przez chorwackie porty.

Ukraina stara się rozwiązać problem eksportu zbóż

Od czasu wycofania się Rosji z umowy zbożowej, która gwarantowała bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, Kijów coraz częściej korzysta z portów na Dunaju do eksportu ziarna. Jednak Rosja często atakowała infrastrukturę portową na Dunaju.

Czytaj też: Ukraina upraszcza procedury celne na przejściu kolejowym z Mołdawią

Jak informuje portal Marine Link, część zboża jest również wysyłana koleją, ale ukraińscy maklerzy twierdzą, że dostawy pociągami do europejskich portów są znacznie droższe niż bezpośredni eksport przez ukraińskie porty.

Ukraiński związek handlowców UGA poinformował w tym tygodniu, że łączne zbiory zbóż i roślin oleistych na rok 2023 mogą wynieść 80,5 miliona ton metrycznych, co oznacza, że około 49 milionów ton może zostać wyeksportowanych w sezonie lipiec-czerwiec 2023/24. Ministerstwo rolnictwa poinformowało w tym miesiącu, że eksport wyniósł 4,5 miliona ton na dzień 1 września.

Kolejowy ruch towarowy między Chinami a Rosją słabnie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button