PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Koleje Rosyjskie notują spowolnienie w transporcie towarowym

Koleje Rosyjskie odczuwają znaczny wpływ wprowadzonych przez UE sankcji

Koleje Rosyjskie (RZD) doświadczają spowolnienia w transporcie towarów. W samym tylko sierpniu narodowe przedsiębiorstwo kolejowe odnotowało wzrost przewozu towarów zaledwie o 0,1 procenta w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku, co stanowiło najniższą stopę wzrostu w ciągu ostatnich trzech miesięcy w porównaniu rocznym.

Koleje Rosyjskie doznają spowolnienia w transporcie towarowym

Według informacji RZD, tempo wzrostu w sieci krajowej przewozów kolejowych wyniosło odpowiednio 0,1 procenta, 1,1 procenta i 1,4 procenta w sierpniu, lipcu i czerwcu. W maju tego roku przewieziono tyle samo towarów, czyli 106,7 miliona ton, co również wskazuje na niski poziom wzrostu o 0,1 procenta. Obecnie w sieci RZD dominują przewozy zboża, koksu, złomu, nawozów i metali.

Czytaj też: Kolejowy ruch towarowy między Chinami a Rosją słabnie

Jak informuje portal RailFreight, ponadto, Koleje Rosyjskie odczuwają znaczny wpływ wprowadzonych przez UE sankcji. Jedenaście pakietów sankcji w czerwcu wprowadziło bardziej rygorystyczną politykę tranzytu dla towarów o podwójnym zastosowaniu, przemieszczających się koleją przez Rosję. W miarę jak sankcje stopniowo wchodzą w życie, wolumen przewozów kolejowych w Rosji może być podatny na wahania w nadchodzących miesiącach.

Rosja boleśnie odczuwa sankcje

Jak informuje portal RailFreight, w tym samym miesiącu w ubiegłym roku siedem pakietów sankcji UE i USA wobec Rosji już doprowadziło do zawieszenia dostaw różnych sprzętów i technologii, wielu z nich kluczowych dla sektora produkcji wagonów w kraju. To z kolei spowodowało masowe opóźnienia w zwrotnicach kolejowych, w tym tzw. innowacyjnym taborze kolejowym.

Czytaj też: Rosyjskie wpływy w Afryce przestały istnieć. Azjatycki Smok zgarnia wszystko dla siebie

Objętość przewozu towarów koleją w Rosji również ucierpiała. Przewozy towarów przez Koleje Rosyjskie spadły o 3,8 procent w ciągu ubiegłego roku. RZD przetransportowało w zeszłym roku około 1,2 miliarda ton towarów, ze szczytem przewozu węgla, zboża i materiałów budowlanych w grudniu, co uratowało rok. Główne składniki przewozów RZD w ubiegłym roku to węgiel z 354,4 milionami ton, olej i produkty naftowe z 216 milionami ton, materiały budowlane z 133,9 milionami ton oraz rudy żelaza i manganu z 115,2 milionami ton.

Atak Rosjan na polską kolej! Paraliż w Szczecinie!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button