KolejowyTransport
Gorące newsy

Intercity z rekordem przewozów w wakacje. Zasługa monopolu?

Polski przewoźnik ma szansę przewieźć do grudnia tego roku ponad 60 milionów osób

W okresie wakacyjnym ponad 20 milionów osób skorzystało z usług przewoźnika PKP Intercity. Oznacza to wzrost o 1,8 miliona pasażerów w porównaniu z ubiegłymi wakacjami i wzrost o 7,9 miliona w stosunku do lata dwa lata temu. Czy wzrost liczby pasażerów PKP Intercity w te wakacje to zasługa inwestycji i modernizacji floty, czy może po prostu monopolu przewoźnika?

PKP Intercity z kolejnym rekordem w wakacje

Od początku roku PKP Intercity przewiozło już prawie 45 milionów podróżnych. W czerwcu, liczba pasażerów na pokładach pociągów przewoźnika wyniosła 6,2 miliona, a w lipcu wzrosła do 7 milionów. Sierpień przyniósł jeszcze większy napływ podróżujących – 7,1 miliona osób, co uczyniło tegoroczny sierpień rekordowym miesiącem pod względem liczby pasażerów. Łącznie PKP Intercity przewiozło w wakacje aż 20,3 miliona pasażerów, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, kiedy pociągami przewoźnika podróżowało blisko 18,5 miliona osób. To także znaczący wzrost o 44% w porównaniu do okresu czerwiec-sierpień 2019 roku, czyli ostatnich wakacji przed pandemią. Wtedy też z usług przewoźnika skorzystało ponad 14,2 miliona pasażerów.

Czytaj też: Intercity zapowiada obniżki cen biletów! Wybory coraz bliżej

Podczas letnich miesięcy, na pokładach pociągów PKP Intercity, codziennie przemieszczało się powyżej 200 tysięcy osób. Rekordowy poziom zainteresowania został zanotowany zwłaszcza w okresie długich weekendów. Na początku wakacji, 11 czerwca, przewoźnik ustanowił rekord dziennego przewozu, bowiem liczba pasażerów przekroczyła 250 tysięcy. Jednakże, już 11 sierpnia PKP Intercity osiągnęło jeszcze wyższy wynik, przewożąc tego dnia 254 tysiące osób. Tradycyjnie, jak co roku, największym zainteresowaniem cieszyły się podróże nad polskie morze, szczególnie na trasie między Warszawą a Trójmiastem.

PKP Intercity

Zasługa inwestycji czy monopolu?

Przewoźnik tłumaczy, że przewożenie ponad 20 milionów podróżnych stało się możliwe dzięki dodatkowemu wsparciu w zakresie taboru kolejowego. Każdego dnia w okresie wakacji, średnio 430 pociągów opuszczało perony. Od czerwca do sierpnia przewoźnik wzmocnił flotę o około 1250 pociągów, dodając dodatkowe 1750 wagonów. Liczba dostępnych miejsc w pociągach była zwiększana głównie na trasach między największymi aglomeracjami oraz do głównych miejsc turystycznych, takich jak Trójmiasto, Olsztyn, Ustka, Kołobrzeg i Świnoujście. W sieci połączeń uwzględniono 413 miejscowości i 463 punkty handlowe.

Bardzo nas cieszy, że na wakacyjne wyjazdy Polacy wybrali kolej i połączenia PKP Intercity. To potwierdza, że nasza strategia oparta na inwestycji w nowoczesny tabor, zapewnieniu atrakcyjnych cen biletów oraz dbaniu o dobrą obsługę pasażerów sprawdza się. Wakacyjny rekord to także efekt ciężkiej pracy naszych pracowników: kasjerów, maszynistów, drużyn konduktorskich, pracowników stacji postojowych, dyspozytorów i wielu innych osób, które każdego dnia dbały o to, aby pociągi były bezpieczne, sprawne i gotowe zawieść Polaków na urlop – mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

PKP Intercity

Od początku roku do końca sierpnia pociągami PKP Intercity podróżowało niemal 45 milionów pasażerów. To oznacza wzrost o 16% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, kiedy po ośmiu miesiącach liczba podróżujących przekroczyła 38,6 miliona. Dane sugerują, że polski przewoźnik ma szansę przewieźć do grudnia tego roku ponad 60 milionów osób.

Rekord PKP Intercity. Sukces czy wynik monopolu na rynku?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button