PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Handel między USA a Meksykiem może osiągnąć bilion dolarów 

Najważniejszymi towarami eksportowanymi z USA do Meksyku były części samochodowe

Międzynarodowy handel między USA a Meksykiem może przekroczyć bilion dolarów w ciągu pięciu najbliższych lat. Tak wynika ze słów kongresmena Stanów Zjednoczonych Henry’ego Cuellara z Teksasu, członka Partii Demokratycznej.

Handel między USA a Meksykiem pobije rekord

Meksyk był największym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych w ubiegłym roku. Również w tym roku Meksyk jest na dominującej pozycji wśród głównych amerykańskich partnerów handlowych. Jak informuje portal FreightWaves, według kongresmena Henry’ego Cuellara sytuacja będzie się poprawiać z roku na rok, a do 2028 roku handel między USA a Meksykiem może osiągnąć bilion dolarów.

Oczekujemy, że w ciągu mniej niż pięciu lat, osiągniemy bilion dolarów z handlu między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. W ubiegłym roku mieliśmy 863 miliardy dolarów – powiedział Cuellar.

Czytaj też: Rekordowy import ładunków w USA w sierpniu!

Oficjalne dane podają jednak niższą liczbę dla ubiegłego roku. Wbrew słowom kongresmena, handel między USA a Meksykiem wyniósł bowiem 779 miliardów dolarów w 2022 roku i niemal 400 miliardów dolarów w pierwszym półroczu tego roku. W roku 2022 handel między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą wyniósł 793 miliardy dolarów, podczas gdy handel z Chinami wyniósł 690 miliardów dolarów.

Jak informuje portal FreightWaves, najważniejszymi towarami eksportowanymi z USA do Meksyku były części samochodowe (7,9 miliarda dolarów), benzyna (1,9 miliarda dolarów) oraz silniki wysokoprężne (1,6 miliarda dolarów).

Nowy park logistyczny przy granicy

Cuellar zapowiedział również 1,5 miliona dolarów finansowania federalnego dla nowego parku logistycznego i przemysłowego w Romie, który będzie obiektem o powierzchni 147 akrów z ponad 25 magazynami komercyjnymi. Park przemysłowy będzie oddalony o kilka minut od przejścia granicznego Roma na granicy meksykańskiej.

Czytaj też: Inflacja w Argentynie wynosi ponad 115%, a PKB ma spać o 3,5%. Marność nad marnościami

Jak informuje portal FreightWaves, przejście graniczne przy Moście Międzynarodowym Roma-Ciudad Miguel Aleman na rzece Rio Grande łączy Romę z meksykańskim miastem Miguel Aleman. Handel międzygraniczny przez most wyniósł 647 milionów dolarów w ubiegłym roku. Most został zbudowany w 1928 roku. Jest narodowym zabytkiem historycznym w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Roma była w XIX wieku dobrze prosperującym portem rzecznym.

Wojsko USA w Cieśninie Ormuz? Ochrona statków czy eskalacja

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button