PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyTransport

11 osób hospitalizowanych po turbulencjach na pokładzie linii Delta

Incydent wystąpił mimo idealnych warunków pogodowych.

Podczas rutynowego lotu Delta Air Lines z Mediolanu do Atlanty, 11 pasażerów i członków załogi zostało hospitalizowanych po silnych turbulencjach. Zdarzenie to wywołało szereg pytań o bezpieczeństwo w powietrzu i postępowanie w sytuacjach kryzysowych.

  • 11 pasażerów i członków załogi trafiło do szpitala po niespodziewanych turbulencjach.
  • Lot z Mediolanu do Atlanty wykonywany był przez Airbusa A350 z 151 pasażerami i 14 członkami załogi.
  • Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) potwierdziła, że zdarzenie będzie badane.

Początek turbulencji i pierwsze reakcje

Jak informuje NBC News, samolot Airbus A350 linii Delta Air Lines lecący z Mediolanu do Atlanty wpadł niespodziewanie w strefę silnych turbulencji. Zdarzenie miało miejsce gdy maszyna była jedynie 64 km od międzynarodowego lotniska Hartsfield-Jackson w Atlancie. Intensywność turbulencji była na tyle duża, że pilot zdecydował się na natychmiastowy kontakt z wieżą kontroli lotów. W związku z tym wprowadził również awaryjne procedury na pokładzie.

W wyniku tego dramatycznego zdarzenia, na pokładzie niemalże natychmiast zapanowała panika. Załoga samolotu błyskawicznie rozdała maski tlenowe i zaczęła instruować pasażerów, jak postępować w tak krytycznej sytuacji. Równocześnie, załoga kabiny pasażerskiej robiła wszystko, co w jej mocy, aby uspokoić pasażerów i udzielić pierwszej pomocy tym, którzy już odnieśli obrażenia.

Czytaj również: Jeśli pracownicy linii Delta się nie zaszczepią, to będą płacić karę

Samolot został poddany kilku gwałtownym wstrząsom, które miały ogromny wpływ na wszystkich znajdujących się wtedy na pokładzie. W efekcie tych perturbacji, aż 11 osób odniosło różnorodne obrażenia, w tym zarówno pasażerowie, jak i członkowie załogi. Obrażenia te były różne — od drobnych siniaków aż po poważniejsze kontuzje, które wymagały natychmiastowej interwencji medycznej.

Po bezpiecznym wylądowaniu samolotu na lotnisku w Atlancie, na pokład natychmiast wkroczyły służby medyczne. Została udzielona pierwsza pomoc i wszystkie poszkodowane osoby zostały przetransportowane do najbliższego szpitala. Obecnie wszyscy są pod ścisłą obserwacją lekarzy, a ich stan zdrowia uznaje się za stabilny. Niemniej jednak przewoźnik utrzymuje stały kontakt z rodzinami poszkodowanych i zobowiązała się do pokrycia wszelkich kosztów leczenia.

Sytuacja meteorologiczna i jej wpływ na turbulencje na pokładzie samolotu

Jeśli chodzi o kontekst meteorologiczny, sytuacja wydawała się na pierwszy rzut oka dość standardowa. Nie zapowiadała więc większych komplikacji dla samolotu linii Delta, lecącego z Mediolanu do Atlanty. Dodatkowo brak istotnych anomalii pogodowych, jak na przykład silne burze czy nawałnice, eliminował podstawy do obaw o potencjalne trudności w locie.

Co równie istotne ani Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), ani Delta nie związali doświadczonych przez samolot turbulencji z nadciągającymi huraganami Idalia i Franklin. Z tego wynika pojęcie „clear-air turbulence„, czyli turbulencji w czystym powietrzu, które występują bez widocznych oznak złej pogody.

Jak się okazuje, według ekspertów te nieprzewidywalne i alarmujące turbulencje na pokładzie samolotu wynikają często z globalnych zmian klimatycznych. Te zmiany wpływają na atmosferę i mogą skutkować zwiększeniem liczby oraz intensywności takich niewidocznych, ale niebezpiecznych zjawisk.

Nie ma wątpliwości, że jest to wyzwanie dla linii lotniczych i instytucji meteorologicznych. Te organizacje dążą do zwiększenia bezpieczeństwa w powietrzu przez rozwijanie skuteczniejszych systemów prognozowania i ostrzegania przed turbulencjami. Ostatnie zdarzenie pokazuje, że mimo postępów w tej dziedzinie, ryzyko napotkania na turbulencje nadal pozostaje i wymaga dalszych badań oraz działań prewencyjnych.

Szybka reakcja Delta Air Lines i długoterminowe plany w kontekście turbulencji na pokładzie

Delta natychmiast zareagowała na incydent, skupiając się na dobrostanie pasażerów i załogi. Firma wdrożyła specjalny zespół o nazwie „Delta Care Team”, który miał na celu wsparcie osób, które ucierpiały w wyniku zdarzenia. Wysoka była priorytetowa potrzeba zapewnienia natychmiastowej opieki medycznej dla 11 osób z obrażeniami i szybkiego przetransportowania ich do najbliższego szpitala. Jak wspomniano wcześniej, przewoźnik zobowiązał się do pokrycia wszelkich kosztów leczenia i utrzymuje stały kontakt z rodzinami poszkodowanych.

W tym samym czasie, przedstawiciele amerykańskiej Spółki rozpoczęli dialog z Federalną Administracją Lotnictwa (FAA), aby omówić kroki zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa lotów. Delta zadeklarowała przeprowadzenie dogłębnej analizy tego, co spowodowało intensywne turbulencje, mimo braku ostrzeżeń meteorologicznych. Celem jest wprowadzenie dodatkowych procedur, które pomogą lepiej przygotować się na podobne zdarzenia w przyszłości. Dodatkowo planowane są potencjalne ulepszenia w systemach prognozowania pogody.

Czytaj również: Transport lotniczy: niewielki odsetek populacji wiele emituje

W dłuższej perspektywie Delta zamierza współpracować z innymi liniami lotniczymi i organizacjami badawczymi. Planowane są również inwestycje w zaawansowane technologie prognozowania pogody oraz dodatkowe szkolenia załóg w zakresie radzenia sobie z turbulencjami. Z tego powodu oczekuje się, że branża lotnicza zacznie współpracować z międzynarodowymi organizacjami, które pomogą w minimalizacji takich zagrożeń. Dlatego celem tej współpracy będzie stworzenie globalnych standardów postępowania w sytuacjach, gdy na pokładzie samolotu wystąpią turbulencje.

Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że kiedy występują takie incydenty, rzucają one cień na ogólną debatę na temat bezpieczeństwa w powietrznym transporcie. Choć samoloty uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych środków transportu, zdarzenia takie jak te podnoszą kwestie, które wymagają uwagi. Te zagadnienia stają się szczególnie istotne w kontekście rosnącego ruchu lotniczego i zmian klimatycznych.

Delta Air Lines da podwyżkę pracownikom pomijając niektórych pilotów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button