PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Koleje Szwajcarskie notują najlepsze wyniki przewozowe w historii

Po pandemii Szwajcarzy całkowicie wrócili do podróżowania pociągami i podróżują częściej

Duże inwestycje Szwajcarii w kolejnictwo przynoszą oczekiwane rezultaty w postaci dalszego wzrostu liczby pasażerów, którzy wybierają kolej jako środek transportu. W drugim kwartale bieżącego roku Koleje Szwajcarskie osiągnęły najlepsze wyniki przewozowe w swojej historii. Wzrost jest napędzany przede wszystkim przez transport regionalny.

Koleje Szwajcarskie notują świetne wyniki przewozowe

Dane Związku Transportu Publicznego LITRA potwierdzają, że Koleje Szwajcarskie odnotowały najlepsze wyniki przewozowe w swojej historii. Jak informuje portal Zdopravy, związek ten od dłuższego czasu prezentuje dane głównie na podstawie wykonywanych przewozów, czyli liczby przewiezionych osób pomnożonej przez liczbę przejechanych kilometrów. W drugim kwartale osiągnięto wydajność kolejek na poziomie 5,64 miliarda pasażerokilometrów, co stanowi wzrost o 14,8% w porównaniu do roku poprzedniego.

Czytaj też: Szwajcaria planuje duże inwestycje kolejowe, ale nie wie co wybrać

W porównaniu z drugim kwartałem 2019 roku, czyli tuż przed pandemią, odnotowano wzrost o 6%. Okazuje się, że po pandemii Szwajcarzy nie tylko całkowicie wrócili do podróżowania pociągami, ale również podróżują teraz częściej. Związek Transportu Publicznego LITRA stwierdził w swoim raporcie, że wzrost pasażerskiego transportu kolejowego jest obecnie napędzany głównie przez transport regionalny. Jak informuje portal Zdopravy, jednocześnie dane pokazują, że pociągi są teraz bardziej zapełnione niż wcześniej, a w ujęciu rocznym liczba przejechanych kilometrów (bez uwzględniania pasażerów) wzrosła tylko o 1%.

Spadek wolumenu transportu

Podczas gdy w większości Europy już zauważalnie spada wolumen transportu towarowego, na szwajcarskich torach w porównaniu z pierwszym kwartałem nastąpił lekki wzrost. Jednak w porównaniu rocznym drugich kwartałów już obserwuje się spadek wolumenu. Przepływy w transalpejskim transporcie towarowym spadły w porównaniu z tym samym kwartałem rok temu o znacznie większą wartość, bowiem o 4,4%.

Czytaj też: Dlaczego inflacja w Szwajcarii jest niska? Wyjaśniamy!

Z kolei w Polsce w pierwszym kwartale przewozy towarowe zanotowały spadek całkowitej masy przewiezionych towarów o 2,8% rok do roku, natomiast wielkość pracy przewozowej wzrosła o 9,8%. Sytuacja, gdy masa przewiezionych towarów maleje, a praca przewozowa jednocześnie wzrasta, sugeruje, że pociągi towarowe przewoziły mniejsze ładunki na dłuższe dystanse. To wskazuje na zwiększenie średniej odległości przewozu 1 tony towarów z 235 km w pierwszym kwartale ubiegłego roku do 265 km w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Szwajcarski producent pociągów otworzy nową fabrykę w Portugalii 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button