KolejowyTransport

Szwajcarski producent pociągów otworzy nową fabrykę w Portugalii 

Będzie to druga fabryka na Półwyspie Iberyjskim, zaraz po fabryce w hiszpańskiej Walencji

Stadler otworzy nową fabrykę w Portugalii, którą to zbuduje we współpracy z miejscowym producentem autobusów. Stadler planuje utworzenie nowego centrum serwisowego dla portugalskiego przewoźnika kolejowego Comboios de Portugal (CP).

Stadler otworzy fabrykę w Portugalii

Firma Stadler Rail nawiązała współpracę z portugalską grupą przemysłową i otworzy nową fabrykę w Portugalii. Stadler podpisał umowę o joint venture z portugalską firmą Salvador Caetano, aby razem wybudować nową fabrykę do montażu jednostek dla portugalskich kolei w mieście Ovar, na południe od Porto. Jak informuje portal Zdopravy, w Guifões zostanie również wybudowana nowa hala dla utrzymania pojazdów. Będzie to druga fabryka na Półwyspie Iberyjskim, zaraz po fabryce w hiszpańskiej Walencji.

Salvador Caetano jest jednym z największych portugalskich przedsiębiorstw, które zajmuje się różnymi przemysłowymi produktami, od przemysłu motoryzacyjnego po lotnictwo. W segmencie transportu publicznego firma jest znana głównie z montażu autobusów.

Firma Stadler, która obecnie prowadzi w Ovarze produkcję autobusów we współpracy z Toyotą, planuje utworzenie nowego centrum serwisowego dla portugalskiego przewoźnika kolejowego Comboios de Portugal (CP), w pobliżu istniejącego już zakładu. Rozwój fabryki jest jednak uzależniony od zwycięstwa Stadlera w przetargu na 117 jednostek dla portugalskich kolei, w którym firma jest jednym z faworytów.

Czytaj też: Stadler opracuje pociąg akumulatorowy dla Amerykanów

Działalność Stadler w Portugalii

Jak informuje portal Zdopravy, w 2020 roku Stadler wygrał podobne mniejsze zamówienie na 22 jednostki. Nowy przetarg na 117 jednostek ma stanowić podstawę programu produkcyjnego nowej fabryki. W ostatnim czasie Stadler zdobył również kontrakty na nowy metropolitalny system w Lizbonie oraz na dostawę 16 lokomotyw Euro 6000 dla prywatnego przewoźnika Medway w Portugalii.

Z kolei w 2016 roku Stadler podpisał kontrakt z portugalskimi przewoźnikami, CP i Fertagus, na dostawę 22 pociągów, w tym 10 sztuk typu FLIRT oraz 12 sztuk typu KISS. Dzięki temu Stadler stał się jednym z największych dostawców pojazdów szynowych w Portugalii. Działalność Stadler w Portugalii ma istotne znaczenie dla rozwoju transportu kolejowego w tym kraju.

Czytaj też: Inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymuje się powyżej 10%! W kraju dochodzi do strajków

Turcja otwiera kolejny odcinek linii dużych prędkości

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button