KolejowyTransport

Francja pożyczy Ukrainie miliony na odbudowę kolei

Nie ma jeszcze ustalonego sposobu obliczenia całkowitych kosztów materiałów

Francja udzieli pożyczki Ukrainie, w wysokości ponad 37 milionów euro, na odbudowę kolei. Według Ukraińskich Kolei (UZ), jest to pierwszy raz, kiedy Ukraina otrzymuje długoterminową pożyczkę koncesyjną. Jednak nie ma jeszcze ustalonego sposobu obliczenia całkowitych kosztów materiałów. Metoda ustalania ceny zostanie wybrana przez nabywcę w zależności od tego, która cena będzie niższa w czasie dostawy

Francja udzieli wielomilionowej pożyczki Ukrainie

Francja udzieli ponad 37,6 miliona euro pożyczki Ukrainie na dostarczenie torów kolejowych w celu odbudowy infrastruktury kraju, znacznie zniszczonej w wyniku rosyjskiej inwazji. Jak zauważył przewodniczący zarządu Ukraińskich Kolei (UZ), Jewgienij Łaszczenko, ta inicjatywa zapewni firmie „komfortowy harmonogram płatności”. Torowiska będą dostarczane przez francuskiego producenta Saarstahl Rail, który w ciągu tego roku dostarczy naszemu wschodniemu sąsiadowi około 20 000 ton torów. Jak informuje portal RailFreight, Łaszczenko podkreślił także, że tory zostaną sprzedane Ukrainie po cenach „znacznie poniżej poziomu rynkowego”.

Czytaj też: Koleje Ukraińskie otworzyły polski oddział! Wejdą na unijny rynek

Przed wojną tory dla Ukrainy były głównie produkowane przez Zakład Hutniczo-Stalowy „Azowstal” w Mariupolu. Jednak w maju, po trwającym prawie trzy miesiące oblężeniu, ukraińskie miasto dostało się w ręce Rosjan. Od tego czasu, jak podaje UZ, „praktycznie nie ma w Ukrainie producentów tych towarów”, co zmusiło spółkę do szukania ich w Europie.

Korzystna pożyczka

Okres spłaty udzielonej pożyczki wynosi 35 lat. Pierwsze 14 lat będą traktowane jako okres karencji, podczas którego UZ nie musi jeszcze zaczynać spłaty. Po tym okresie roczna stopa procentowa wyniesie 0,016 procenta. To oprocentowanie sprawia, że umowa ta jest dość korzystna dla Ukrainy. Podobne wcześniejsze pożyczki miały stopę procentową w przedziale od trzech do 20 procent. Jednak nie ma jeszcze ustalonego sposobu obliczenia całkowitych kosztów materiałów. UZ podkreśliło, że istnieją dwie opcje. Jak informuje portal RailFreight, formuła uwzględniająca wahania cen surowców, takich jak złom, energia elektryczna, ruda żelaza i węgiel koksujący, lub stała cena 1950 euro za tonę.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Metoda ustalania ceny zostanie wybrana przez nabywcę w zależności od tego, która cena będzie niższa w czasie dostawy – twierdziła firma.

Koleje Ukraińskie ograniczają transport z Polską. Wojna to nie powód?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button