DrogowyTransport

Volvo wycofuje tysiące ciężarówek! Mają niecodzienną wadę…

W styczniu NHTSA nałożyła na Volvo Group North America rekordową karę w wysokości do 130 milionów dolarów

Volvo wycofuje ponad 63 tysiące ciężarówek z powodu wadliwych silniczków wycieraczek. Firma uznała, że usterka może zwiększyć ryzyko wystąpienia wypadku drogowego.

Volvo wycofuje tysiące ciężarówek z powodu usterki

Volvo Trucks North America wycofuje ponad 63 tysiące ciężarówek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z powodu usterki wycieraczek przedniej szyby, które mogą przedwcześnie się zużywać, ograniczając widoczność podczas opadów deszczu. Jak informuje portal FreightWaves, według informacji przekazanych przez Volvo do Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA), problem nie spowodował żadnych wypadków ani obrażeń, ale firma woli dmuchać na zimne.

Volvo podjęło decyzję o przeprowadzeniu akcji, ponieważ liczba reklamacji związanych z tą usterką wyniosła już 5,8%. Wpłynęło 51 zgłoszeń o naprawę niesprawnych wycieraczek, a szacuje się, że problem dotyczy około 6% ciężarówek objętych wycofaniem, czyli modeli VNR, VNL, VHD i VAH z lat 2022-2024. Ciężarówki objęte wycofaniem zostały wyprodukowane od 3 maja 2021 roku do 5 lipca 2023 roku. Spośród wycofanych pojazdów 55 012 znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a 8 083 w Kanadzie.

Czytaj też: Volvo ogranicza emisje generowane przez procesy logistyczne

Producent ciężarówek po raz pierwszy zorientował się o problemie w październiku 2021 roku, gdy inżynierowie zauważyli rosnący trend awarii silników wycieraczek. Po przeanalizowaniu łańcucha dostaw Volvo stwierdziło, że silniki były produkowane z przekładniami i smarem od niezweryfikowanych dostawców. Niesprawdzone komponenty, w tym obudowa silnika, przekładnie i/lub smar, powodują niezgodność komponentów, co prowadzi do awarii silnika wycieraczek. Volvo zastąpi silnik wycieraczek jednostkami wyprodukowanymi z weryfikowanych komponentów. Powiadomienia dla dealerów zostały wysłane w piątek. Powiadomienie właścicieli zostanie wysłane na lub przed 15 września.

Jak informuje portal FreightWaves, w styczniu NHTSA nałożyła na Volvo Group North America rekordową karę w wysokości do 130 milionów dolarów za opóźnione zgłaszanie takich akcji, chaos w prowadzeniu dokumentacji oraz niewystarczające szkolenie pracowników w zakresie obsługi wad produktu.

Wycofanie Tesla Semi

Wycofanie samochodów ciężarowych z powodu usterki nie jest niczym niezwykłym. W kwietniu producent samochodów elektrycznych Tesla ogłosił, że wycofuje z rynku swoje elektryczne ciężarówki Semi. Firma wycofała 35 swoich ciężarówek klasy 8 z powodu problemu z hamulcem postojowym. Jak informuje portal FreightWaves, według raportu NHTSA dotyczącego wycofania z rynku z powodów bezpieczeństwa, elektronicznie sterowane hamulce postojowe w ciężarówkach Semi „mogły okresowo nie przejść w stan aktywny lub nieaktywny podczas włączania lub wyłączania hamulca postojowego, co może skutkować niewłączeniem lub wyłączeniem hamulca postojowego”. Stwierdzono, że moduł elektronicznego zaworu hamulca postojowego dostarczany przez Bendix Commercial Vehicle Systems zawiera defekt, a pojazdy mogą się staczać.

Czytaj też: Tesla wycofuje ciężarówki Semi! Mają problemy z hamulcami

W przypadku, gdy hamulce postojowe nie zostaną włączone w momencie, gdy kierowca się tego spodziewa, a kierowca zwolni hamulec serwisowy, pojazd może się stoczyć, co zwiększa ryzyko wypadku – napisano w raporcie wycofania z rynku NHTSA.

Volvo zwiększa zasięg swoich elektryków. Przyszłość transportu?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button