PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Remont dworca Gdańsk Główny zakończony! Wygląda imponująco!

Gdańsk Główny jest 80. dworcem zmodernizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych

Remont dworca Gdańsk Główny dobiegł końca. Pierwsi pasażerowie mieli już okazję skorzystać z kompletnie zmodernizowanego obiektu. Inwestycja, warta niemal 120 mln złotych, była częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, którą wsparły fundusze unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ukończono remont dworca Gdańsk Główny

Wszystkich pasażerów podróżujących przez Trójmiasto na pewno ucieszy fakt, że remont dworca Gdańsk Główny został oficjalnie zakończony. Inwestycja przywróciła dawny, historyczny charakter dworca, wybudowanego w latach 1896-1900 w charakterystycznym stylu tzw. renesansu gdańskiego. Jednak jej wpływ nie ogranicza się tylko do przywrócenia dawnej świetności. Dzięki modernizacji dworzec stał się teraz nowoczesnym i przyjemnym miejscem, które zapewnia podróżnym komfortową przestrzeń do obsługi.

Modernizacja dworca Gdańsk Główny to inwestycja, której zakończenia oczekiwało  wielu mieszkańców i turystów, a także ważny element prowadzonej przez nasz rząd wielkiej modernizacji polskiej kolei. Dlatego jestem przekonany, że udostępniony dzisiaj obiekt będzie dumą miasta i jego mieszkańców – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj też: Przebudowa Dworca Zachodniego postępuje – otwarto nowy peron

PKP S.A.

Ważnym etapem modernizacji dworca było przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich. Przywrócono pierwotną formę budynku, przy czym nad północną częścią odtworzono charakterystyczne spadziste dachy z wieżyczkami pokrytymi blachą miedzianą. Nowy dach dworca pokryto ceramiczną dachówką w żółto-zielonymi zygzakami. Szczególną uwagę poświęcono renowacji 48-metrowej wieży zegarowej oraz licznym detalom architektonicznym na elewacji. Herby Gdańska, umieszczone nad głównym wejściem, pięknie komponują się z posągami lwów, podtrzymującymi trzymane tam godła. Ponadto, na szczycie fasady frontowej, dumnie eksponowany jest herb Polski. Wszystkie herby na elewacji od strony peronów również przeszły gruntowną renowację, podobnie jak skrzydlate ośki, symbolizujące kolejnictwo, na dachu nad głównym holem.

Poza zdobioną elewacją, uwagę poświęcono również kwestii odnowienia wnętrz, zwłaszcza holu dworca, który ucierpiał w wyniku II wojny światowej oraz w latach 60. XX wieku, tracąc swoje charakterystyczne architektoniczne detale. Przywrócono oryginalną kolorystykę ścian, a także dokładnie odtworzono dębowe witryny kas biletowych oraz autentyczną stolarkę drzwiową. Dzięki żmudnej pracy i wykorzystaniu archiwalnych materiałów, powróciły herby miast pomorskich, które teraz zdobią dworzec. Wśród nich znajdują się godła Gdańska, Kwidzyna, Lęborka, Szczecinka, Kościerzyny, Słupska, Tczewa oraz Chojnic. Dodatkową ozdobą hali są zrekonstruowane witraże, które wprowadzają nie tylko piękne, wielkoformatowe kompozycje wykonane ze szkła katedralnego, ale również bogatą symbolikę. Witraż wschodni nawiązuje do potęgi i otwartości miasta Gdańsk, podczas gdy witraż zachodni przedstawia symboliczną siłę kolei. Natomiast witraże boczne harmonijnie łączą geometryczne wzory z motywami kwiatowymi, tworząc zachwycające dzieła sztuki.

PKP S.A.

80. zmodernizowany dworzec

W wyniku modernizacji, dworzec znacząco poprawił swoją funkcjonalność w obszarze obsługi podróżnych. Jednym z kluczowych elementów stał się przestronny hol, pełniący jednocześnie rolę poczekalni. W jego pobliżu umiejscowiono kasy biletowe, centrum obsługi klienta PKP Intercity oraz InfoDworzec, zapewniając dogodny dostęp do niezbędnych usług. Niedaleko holu powstało kilka lokali handlowych, a kolejne znajdują się w pasażu, po lewej stronie od głównego wejścia. To umożliwia podróżnym wygodne zaopatrzenie się w różnorodne produkty i usługi. Dodatkowo, na parterze i piętrze dworca znajduje się posterunek Straży Ochrony Kolei, co przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony podróżujących. Cały proces modernizacji skutkował znacznym podniesieniem funkcjonalności przestrzeni obsługi podróżnych.

PKP S.A.

Poprzez wykorzystanie dwóch wind oraz ruchomych schodów, można teraz wygodnie dostać się na poziom – 1 z holu. Tam znajduje się przestronna poczekalnia z myślą o rodzicach podróżujących z dziećmi, zaopatrzona w różnorodne zabawki, wygodne pufy oraz mapę z oznaczeniem wszystkich dworców w Polsce. Dodatkowo, na tym poziomie dostępne są toalety oraz lokale do wynajęcia. Z podziemnego poziomu można przenieść się do peronów za pośrednictwem tunelu, wyposażonego w schody i pochylnie, a także w kierunku centrum miasta za pomocą nowego przejścia, które zostało połączone z tunelem pod ulicą Podwale Grodzkie. Oczywiście, cała przestrzeń obsługi podróżnych na dworcu jest w pełni klimatyzowana, co zapewnia komfort w czasie oczekiwania na pociągi.

Dworzec Gdańsk Główny to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych inwestycji wykonanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Mieszkańcy Gdańska zyskali dzięki tej modernizacji  dworzec, który z pewnością będzie jedną z wizytówek miasta. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek ułatwi pasażerom i turystom podróżowanie koleją nad polskie morze. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

PKP S.A.

Ponadto obiekt jest teraz w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Nowe rozwiązania obejmują ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz dotykowe plany dworca. Poza tym, zostały zainstalowane nowe windy, zapewniając łatwy dostęp do wszystkich poziomów budynku. Aby jeszcze bardziej usprawnić komunikację i ułatwić korzystanie z dworca, zainstalowano pętle indukcyjne przy kasach. Te urządzenia umożliwiają osobom korzystającym z aparatu słuchowego płynną komunikację z kasjerami. Również w toaletach zamontowano specjalne instalacje, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami oraz rodzicom podróżującym z dziećmi na wezwanie pomocy w przypadku potrzeby.

Gdańsk Główny jest 80. dworcem zmodernizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i piątym zmodernizowanym dworcem w województwie pomorskim. Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie siedmiu kolejnych zmodernizowanych dworców w regionie, m.in. Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański oraz Żelistrzewo.

Wielka Katarzyna drąży szeroki tunel kolejowy na Dolnym Śląsku

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button