LotniczyTransport

Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko wystąpienia turbulencji

Skutkiem globalnego ocieplenia są zmiany w prędkości wiatru na dużych wysokościach

Naukowcy z Uniwersytetu w Reading odkryli, że ryzyko wystąpienia turbulencji wzrosło o 55% na typowym ruchliwym szlaku nad północnym Atlantykiem w okresie od 1979 do 2020 roku.

Ryzyko turbulencji coraz wyższe

Badacze przypisali wzrost częstotliwości występowania turbulencji głównie wzrostom emisji dwutlenku węgla i związanemu z tym efektowi globalnego ocieplenia. Jak informuje portal IHO, ich wnioski sugerują, że skutkiem tego ocieplenia są zmiany w prędkości wiatru na dużych wysokościach, które zwiększają ryzyko turbulencji. Profesor Paul Williams, badacz atmosfery z Uniwersytetu w Reading, podkreślił, że ich badania potwierdziły zwiększoną częstotliwość występowania turbulencji przy czystej pogodzie. Dodał, że oznacza to konieczność rozwoju systemów prognozowania i wykrywania w celu zmniejszenia ryzyka turbulencji w nadchodzących dekadach. Największy wzrost występowania turbulencji zaobserwowano na trasach lotniczych w północnej części Atlantyku, ale wzrosło również ich występowanie w Europie, na Bliskim Wschodzie i południowej części Atlantyku.

Turbulencje przy czystej pogodzie trudno jest zauważyć i wykryć, ponieważ satelitarna obserwacja nie pozwala na bezpośrednie wykrycie samej turbulencji, ale może ujawnić strukturę i kształt prądów powietrznych, co umożliwia analizę przez naukowców. Radar może wykryć turbulencję spowodowaną burzami, ale turbulencja występująca przy czystej pogodzie jest praktycznie niewidoczna i trudna do wykrycia. Jednak dla pasażerów samolotów turbulencja nie tylko jest nieprzyjemna, ale również może prowadzić do urazów. Turbulencja, która występuje przy czystej pogodzie, stanowi dodatkowe zagrożenie, ponieważ samolot może w nią wpaść bez wcześniejszego wykrycia, a pasażerowie mogą nie być odpowiednio zapięci.

Czytaj też: Indyjski przewoźnik składa rekordowe zamówienie na nowe Airbusy

Niebezpieczne turbulencje

Naukowcy zwrócili również uwagę, że szkody wynikające z turbulencji w lotnictwie powodują roczne straty w wysokości od 150 do 500 milionów dolarów tylko w samych Stanach Zjednoczonych. Turbulencje są jednym z największych zagrożeń, z jakimi pasażerowie i załogi samolotów mogą się spotkać podczas lotu. Te nagłe zmiany w ruchu powietrza mogą wywołać nieprzewidywalne wstrząsy i drgania, które mogą powodować liczne problemy i zagrożenia.

Ciężkie turbulencje mogą wywierać ogromne siły na struktury samolotu, co może prowadzić do uszkodzeń skrzydeł, stateczników i innych ważnych komponentów. Niebezpieczeństwo związane z turbulencjami dotyka także operacji lotniskowych. Wstrząsy mogą uniemożliwić lądowanie lub start samolotu, co prowadzi do opóźnień, co prowadzi do ograniczenia przepustowości lotniska. Aby zmniejszyć ryzyko związane z turbulencjami, linie lotnicze i piloci śledzą prognozy pogody i otrzymują raporty o obecności turbulencji w danym obszarze, aby unikać potencjalnie niebezpiecznych stref.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Jak ograniczyć emisje w globalnym transporcie towarów?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button