MorskiTransport

Kanał Panamski ogranicza przepływ statków! Powodem susza

Transport morski przez Kanał stanowi około 3,5% światowego handlu

Kanał Panamski ogranicza przepływ największych statków. Powodem tych ograniczeń jest znaczne obniżenie poziomu wody w Kanale, spowodowane suszą.

Kanał Panamski ograniczy przepływ największych statków

Najnowsze ograniczenia są kolejnymi z całej serii ograniczeń głębokości, które zostały wprowadzone od początku roku z powodu suszy. Władze Kanału miały nadzieję, że sytuacja poprawi się na początku deszczowego sezonu, ale niestety tak się nie stało. Jak informuje portal Marine Link, z powodu niskiego poziomu wody Kanał Panamski jeszcze bardziej ogranicza przepływ największych statków. Ruch ten może mieć znaczące konsekwencję, bowiem transport morski przez Kanał stanowi około 3,5% światowego handlu.

Panama Canal Authority

Nowe ograniczenia, które wejdą w życie w niedzielę, określają, że kontenerowce neo-Panamax będą miały limit głębokości wynoszący 43,5 stopy (13,3 metra), co oznacza, że muszą one albo przewozić mniej ładunku, albo ograniczyć wagę, aby pływać z mniejszym zanurzeniem. Poprzednia maksymalna głębokość wynosiła 44,0 stopy.

Czytaj też: Kanał Panamski to kluczowy szlak dla światowej gospodarki

Tankowce mieszczą się w limicie

Jak poinformowała administracja portu w komunikacie dla klientów, do którego Reuters uzyskał dostęp, statek typu Panamax, korzystający ze starszych śluz, również będzie musiał przestrzegać ścisłych zasad. Kolejne ograniczenia dla statków obu klas zostaną wprowadzone 19 lipca. Administrator portu, Ricaurte Vasquez, powiedział jednak, że kolejne ograniczenia będą zależne od opadów deszczu do systemu jezior otaczających wodę do Kanału, nazywając obecną suszę „niepokojącą”, ponieważ zagłębienie kanału musi również zapewniać dodatkową wodę pitną dla mieszkańców. Zjawisko El Nino, okresowe ocieplenie pogody, przyniosło poważną suszę wzdłuż wybrzeża Pacyfiku.

Panama Canal Authority

Jak informuje portal Marine Link, mimo nowych zasad ograniczających wagę statków, Vasquez powiedział, że przepływ statków przez kanał przebiega dotychczas zgodnie z oczekiwaniami. Ostrzegł jednak, że wpływ ten uzależniony jest od opadów deszczu i wyższych kosztów przewozu związanych z nowymi limitami. Według władz kanału nowe ograniczenia nie będą dotyczyć tankowców z ciekłym gazem ziemnym (LNG), ponieważ zwykle zgłaszają one zanurzenie do 37 stóp.

Czytaj też: Panama ustanowiła kryptowaluty legalnym środkiem płatniczym. Zaszkodzi to reputacji kraju

Zephyr pobił rekord pojemności ładunkowej Kanału Panamskiego

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button