PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Największy w Polsce korporacyjny fundusz VC zainwestował w niemiecką spółkę Circunomics

ORLEN VC, należący do Grupy ORLEN największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital, zainwestował w nowoczesną platformę umożliwiającą ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling akumulatorów z milionów samochodów elektrycznych wprowadzanych co roku do użytku. To innowacyjne rozwiązanie stworzone przez niemiecką spółkę Circunomics, której ORLEN VC został jednym z najważniejszych udziałowców, przyczyni się do zredukowania śladu węglowego „elektryków” nawet o 50 proc.

Rynek samochodów elektrycznych bardzo dynamicznie się rozwija!

Samochody elektryczne podbijają świat. W 2023 roku miały one już 10 proc. udział w segmencie aut pasażerskich. Z kolei europejski rynek „elektryków” rośnie dynamicznie i jest drugim co do wielkości na świecie! Jedynie od 2021 do 2022 roku zwiększył się o blisko 60 proc. W ubiegłym roku sprzedano aż ok. 2,5 mln samochodów elektrycznych. Ponadto Europa jest obecnie światowym liderem mocy produkcyjnych baterii. Rocznie na Starym Kontynencie wytwarza się 2000 GWh. Zdolności produkcyjne drugiego pod tym względem — rynku azjatyckiego są szacowane na 1400 GWh rocznie.

Zobacz także: ORLEN VC z pierwszą polską inwestycją bezpośrednią

Co więcej, przewiduje się, iż do końca tej dekady rynek europejski będzie liderem sprzedaży samochodów elektrycznych. Prognozy wskazują, że podążając za trendem rosnącej produkcji, globalna pojemność baterii tzw. drugiego życia osiągnie 1000 GWh do 2030 roku. Wpływ na to będzie miała rosnąca produkcja i zapotrzebowanie na baterie, długi czas dostawy nowych baterii, coraz większy popyt na lit przy ograniczonej podaży, a także rosnące znaczenie stacjonarnych magazynów energii.

ORLEN VC zainwestował w kolejną innowacyjną spółkę — Circunomics

To właśnie między innymi ze względu na ogromne perspektywy stojące przed analizowanym rynkiem, największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital ORLEN VC postanowił zainwestować pokaźne środki w spółkę Circunomics. To niemieckie przedsiębiorstwo jest jednym z przodujących start-upów w gospodarce obiegu zamkniętego i monitoringu baterii. Jej założyciele, Felix Wagner i Jan Born, postawili sobie za cel stworzenie całego eko-systemu obiegu zamkniętego dla akumulatorów z pojazdów elektrycznych, począwszy od pierwszego i drugiego życia do ich recyklingu.

Zobacz także: ORLEN udostępnił ultraszybką ładowarkę samochodową

Opracowali innowacyjną platformę do monitorowania stanu i sprzedaży baterii aż do momentu ich recyklingu, czyli odzyskania metali ziem rzadkich, takich jak lit, nikiel czy kobalt, które mogą zostać ponownie wykorzystane przy produkcji nowych akumulatorów. Firma od początku swojej działalności jest wspierana przez inwestorów branżowych, w tym venture studio Next Mobility Labs, niemiecką spółkę recyklingową TES, a także byłych członków zarządu Grupy AUDI.

Jak zaznacza Felix Wagner, CEO i współzałożyciel Circunomics, spółka jest bardzo zadowolona z pozyskania tak kluczowego gracza w Europie. Grupa ORLEN ma wielkie ambicje, aby w przyszłości przekształcić swoją działalność w neutralną dla klimatu. Circunomics może w znacznym stopniu przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Spółka pozyskuje nie tylko nowy kapitał, ale także głębszy wgląd w branżę energetyczną i motoryzacyjną oraz wsparcie strategiczne.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych

Koncern inwestuje w ciekawe, perspektywiczne rozwiązania, które będą wspierać rozwój Grupy ORLEN

Dla ORLEN VC spółka Circunomics jest szóstym start-upem, w który zainwestował fundusz. W ciągu niespełna dwóch lat swojej działalności zbudował portfel składający się z sześciu spółek technologicznych z całej Europy oraz dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Tym samym dołączył do zestawienia największych i najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. ORLEN VC planuje dokonywać rocznie średnio 5-6 inwestycji bezpośrednich, skupiając się na najbardziej perspektywicznych spółkach posiadających innowacyjne i gotowe do komercjalizacji technologie, zgodne ze strategią ORLEN2030.

Jak podkreślił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, koncern inwestuje w ciekawe, perspektywiczne rozwiązania, które będą budowały przewagi konkurencyjne i wspierały rozwój połączonej Grupy ORLEN, a jednocześnie pozytywnie wpływały na środowisko naturalne. Gospodarka obiegu zamkniętego, w szczególności w takich obszarach, jak energetyka i nowa mobilność, ma duży potencjał. W jej rozwoju koncern dostrzega realne korzyści biznesowe i środowiskowe. Grupa ORLEN zainwestowała w kolejną już spółkę technologiczną, która przy strategicznym i kapitałowym wsparciu koncernu będzie mogła wdrożyć swój innowacyjny pomysł, przyczyniając się do tego, że korzystanie z samochodów elektrycznych będzie jeszcze bardziej ekologiczne. Nowa inwestycja ORLEN VC w pełni wpisuje się w przyjęte przez nas kierunki rozwoju i dążenie do osiągnięcia neutralności emisyjnej.

ORLEN VC inwestuje w innowacyjną polską firmę Apeiron Synthesis

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button