PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

PowerX prezentuje akumulatorowy tankowiec. Będzie przewoził… prąd 

System baterii na pokładzie oparty jest na naszym autorskim projekcie modułowym

Firma PowerX z Japonii przedstawiła szczegółowy projekt pierwszego w historii tankowca na baterię. Pierwszy akumulatorowy tankowiec „X” ma zostać ukończony do 2025 roku, a rozpoczęcie testów w kraju i za granicą planowane jest na 2026 rok.

Czy akumulatorowy tankowiec PowerX to przyszłość branży?

Jak informuje portal Marine Link, akumulatorowy tankowiec od PowerX będzie miał 140 metrów długości i będzie wyposażony w 96 skonteneryzowanych baterii morskich o łącznej pojemności 241 MWh.

System baterii na pokładzie oparty jest na naszym autorskim projekcie modułowym, wykorzystującym bezpieczne i niezawodne ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), które zapewniają żywotność powyżej 6 000 cykli. Dodatkowo, system baterii jest wysoce skalowalny, umożliwiając instalację dodatkowych baterii w celu tworzenia większych elektrycznych jednostek transportowych, takich jak Power Ark 1000 lub nawet większych, dostosowanych do konkretnych wymagań misji. System obejmuje dedykowane mechanizmy kontroli emisji gazów i tłumienia pożaru, zapewniające bezpieczeństwo. Monitorowanie systemu baterii, kontrolerów ładowania i systemów konwersji energii w czasie rzeczywistym dodatkowo wzmacnia środki bezpieczeństwa – przekazało PowerX.

Wszystkie baterie będą produkowane przez firmę w zakładach w prefekturze Okayama i mają uzyskać międzynarodowe certyfikaty klasyfikacyjne dla statków oraz spełnić odpowiednie normy, takie jak DNV i Class NK, przechodząc rygorystyczne testy. Dostawy baterii mają rozpocząć się w połowie 2024 roku.

PowerX

Ponadto, PowerX oznajmił, że w trzecim kwartale tego roku zostanie utworzona nowa firma o nazwie „Ocean Power Grid”, która będzie zajmować się rozwojem biznesu związanego z morską transmisją energii wykorzystującą akumulatorowe tankowce. Firma będzie odpowiedzialna za posiadanie, sprzedaż i operacje tankowców zarówno w Japonii, jak i za granicą. PowerX oświadczył, że aktywnie poszukuje partnerów biznesowych z całego świata dla tego nowego przedsięwzięcia biznesowego.

Czytaj też: Dekarbonizacja postępuje. Oto rzeczny kontenerowiec wodorowy

Inwestycje w zeroemisyjną żeglugę

Jak informuje portal Marine Link, dodatkowo PowerX podpisał memorandum o porozumieniu (MOU) oraz umowę partnerską z firmą Kyushu Electric Power i miastem Yokohama w celu realizacji nowatorskiej koncepcji morskiej transmisji energii oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej portów morskich. Według PowerX, dzięki systemom baterii na pokładzie, tankowce mogą być wykorzystane do przechowywania i transportu nadmiaru energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł.

Zamknięte lub nieużywane elektrownie cieplne znajdujące się w pobliżu portów mogą zostać przystosowane jako punkty ładowania/rozładowania dla tankowców, gdzie energia jest transmitowana do użytkowników poprzez połączenia sieciowe na lądzie, umożliwiając dalsze efektywne wykorzystanie energii odnawialnej. Ponadto, obszary o wysokim potencjale w zakresie produkcji energii odnawialnej często znajdują się daleko od obszarów miejskich i innych regionów o wysokim zapotrzebowaniu na energię. W takich przypadkach staje się niezbędne wzmocnienie infrastruktury przesyłowej. Akumulatorowy tankowiec jest optymalnym rozwiązaniem dla morskiej transmisji energii na ląd, uzupełniając istniejące międzyregionalne linie przesyłowe – przekazał PowerX.

Firma przekonuje, że jej tankowce stanowią skuteczne rozwiązanie, zwłaszcza w Japonii, która jest podatna na trzęsienia ziemi i otaczają ją głębokie wody morskie. Rozwiązanie oparte na transporcie energii  a statkach eliminuje problemy związane z długotrwałymi przestojami spowodowanymi awariami i naprawami podwodnych kabli, a także wysokimi kosztami związanymi z połączeniami o ultra-wysokim napięciu i podstacjami. Dzięki temu, tankowce umożliwią instalację farm wiatrowych offshore w obszarach, w których dotychczasowe rozmieszczenie podwodnych kabli było trudne.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

Powstanie elektryczny kontenerowiec z baterią wielkości kontenera

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button