KolejowyTransport

Ukraińskie Koleje dołączają do litewskiego programu Free Rail

Program kolejowy skupia się na krajach, które korzystają z szerokiego rozstawu torów

Ukraińskie Koleje dołączają do programu Litewskich Wolnych Kolei Free Rail. Celem programu jest wzmocnienie więzi biznesowych między krajami bałtyckimi i Ukrainą do 2030 roku.

Ukraińskie Koleje dołączają do Free Rail

Ukraińskie Koleje zgodziły się współpracować z Kolejami Litewskimi (LTG), aby dołączyć do programu Litewskich Wolnych Kolei Free Rail, który został zainicjowany przez LTG. Jak informuje portal Railfreight, program ten połączy region Bałtycki za pomocą standaryzowanej sieci kolejowej i obejmuje kwestie techniczne, prawnicze oraz rozwiązania informatyczne.

Potwierdzenie tego faktu nastąpiło poprzez podpisanie memorandum w Monachium. Egidijus Lazauskas, CEO LTG, zaprosił inne kraje w regionie bałtyckim do wzięcia udziału w inicjatywie. Celem programu Free Rail (Wolne Koleje) jest wzmocnienie więzi biznesowych między krajami bałtyckimi i Ukrainą do 2030 roku.

Program kolejowy skupia się na krajach, które korzystają z szerokiego rozstawu torów (1,520 mm) i ma na celu stworzenie lepszej integracji z europejską siecią kolejową. Jednak wciąż nie jest jasne, ile innych państw dołączyło do tego programu.

Jak dodaje portal Railfreight, integracja programu Wolne Koleje z istniejącym projektem Rail Baltica i TEN-T jest wciąż w trakcie ustaleń. Celem Rail Baltica jest rozbudowa linii wysokich prędkości, która połączy Warszawę, Kowno, Wilno, Poniewież, Rygę, Tallin i Parnawę. Długość sieci wyniesie 870 km: 392 km na Litwie, 265 km na Łotwie i 213 km w Estonii.

Ukraińskie Koleje dołączają do litewskiego programu Free Rail
Rail Baltica

Czytaj też: Przewoźnik z Austrii uruchamiania połączenie z Kijowa do Wiednia

Rail Baltica nieustannie się rozwija 

Obecnie w ramach Rail Baltica rozpoczęto budowę mostu kolejowego nad rzeką Neris na Litwie. Po ukończeniu będzie to najdłuższy most kolejowy w państwach bałtyckich. Koszt projektu wyniesie około 64 miliony euro.

Z kolei Trans-European Transport Network (TEN-T) to sieć dróg, linii kolejowych, wodnych dróg śródlądowych, lotnisk i portów morskich, zaprojektowana w celu poprawy infrastruktury i łączności transportowej w całej Unii Europejskiej. Sieć została utworzona w 1996 roku i od tamtej pory była aktualizowana i rozbudowywana, a obecna polityka i odpowiadająca jej mapa linii pochodzą z 2013 roku. Jak informuje portal Railfreight, z powodu konieczności aktualizacji, w grudniu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła początkową propozycję zmienionej regulacji, która ma wskazać brakujące połączenia oraz wspierać przejście na bardziej ekologiczną, zieloną i inteligentną mobilność.

Obecne projekty TEN-T obejmują między innymi Rail Baltica, łączącą Helsinki i Warszawę, Tunel pod Przełęczą Brennerską, łączący Austrię i Włochy, czy linię kolejową dużych prędkości między Lizboną a Madrytem.

Czytaj też: Ceny najmu przestały rosnąć. Ukraińcy wyjechali z Polski?

Vectrony wciąż popularne. TX Logistik kupuje 40 lokomotyw

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button