Transcash faktoring
KolejowyTransport

Największy czeski przewoźnik towarowy zwiększa ekspansję w Europie

ČD Cargo, czeski przewoźnik towarowy, od kilku lat systematycznie zwiększa swoją obecność na rynkach europejskich. W wyniku tej ekspansji firma osiągnęła pozytywny wynik finansowy, mimo niekorzystnej sytuacji na rynku, zwłaszcza w sektorze transportu towarowego. Czy ČD Cargo zdoła stać się dominującym graczem na europejskim rynku transportu towarowego?

Czy ČD Cargo stanie się dominującym graczem na rynku europejskim?

Jak informuje czeski serwis kolejowy Zdopravy,  Po 2015 roku firma rozpoczęła ekspansję na rynki zagraniczne, przechodząc z lokalnego przewoźnika do jednego z największych europejskich przewoźników cargo. Obecnie firma działa w siedmiu krajach europejskich, a kluczowymi rynkami są Niemcy, Austria i Polska. W tych krajach ČD Cargo posiada własne oddziały z licencjami operacyjnymi, dzięki czemu nie musi polegać na usługach innych firm.

Czytaj również: Czeski cud demograficzny – mieli najniższą dzietność na świecie, dziś są wzorem do naśladowania [RAPORT OG]

Co istotne, z raportu rocznego wynika, że przychody z transportu międzynarodowego stanowią już ponad 65% łącznych przychodów firmy. W przeliczeniu na walutę czeską daje to kwotę 7,984 miliarda koron. Ten wzrost jest wynikiem ekspansji na nowe rynki oraz zwiększenia ilości przewożonych towarów, zwłaszcza węgla.

Beneluks i Bałkany jako kolejne cele ekspansji

Czesi nie zakładają obecnie kolejnych oddziałów zagranicznych ani spółek zależnych, choć raport roczny wskazuje na kolejne możliwości ekspansji. Firma planuje dalsze inwestycje na Bałkanach oraz w krajach Beneluksu. Przewoźnik chce skorzystać na zmianach w przepływie towarów spowodowanych konfliktem zbrojnym na Ukrainie, który sprawił, że dla klientów czeska spółka coraz ważniejsza staje się przewóz towarów do i z portów, takich jak Amsterdam, Rotterdam czy Antwerpia.

Niemniej jednak, aby sprostać wymaganiom rynku, firma zamierza kontynuować inwestycje w nowe, interoperacyjne lokomotywy i wagony towarowe. W roku ubiegłym ČD Cargo osiągnęło zysk wynoszący 233 miliony koron według międzynarodowych standardów rachunkowości. Oznacza to spadek o jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2022 roku Grupa ČD Cargo przewiozła łącznie 64,2 miliona ton towarów na własnych licencjach, co stanowi wzrost o 1,4 miliona ton w porównaniu z rokiem poprzednim.

Z jakimi przeszkodami musiała poradzić sobie czeska  ČD Cargo?

Rok 2022 był dla ČD Cargo niezwykle trudny. Przewoźnik musiał zmierzyć się z dramatycznym wzrostem cen energii oraz spadkiem wielu przewożonych towarów z powodu niższej wydajności niektórych sektorów przemysłu. Mimo to, przewozy paliw i towarów energetycznych zanotowały wzrost.

Czytaj również: Największy czeski towarowy przewoźnik kolejowy kupi Vectrony

Z tego powodu utrzymanie zysku na odpowiednim poziomie jest kluczowe dla przyszłości firmy. Bez odpowiedniego poziomu zysku ČD Cargo nie byłoby w stanie inwestować w modernizację i odnowienie swojego taboru wagonów towarowych oraz lokomotyw. Taka sytuacja mogłaby zagrozić zakresowi świadczonych usług w najbliższej przyszłości. Na szczęście dla spółki, dzięki trudnym negocjacjom z klientami, firmie udało się przenieść gwałtowny wzrost kosztów na swoje przychody. W większości przypadków te negocjacje okazały się udane.

Czechy też przyznają pierwszeństwo pociągom towarowym

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button