Transcash faktoring
KolejowyLotniczyTransport

Pociągiem do Jasionki? Szybka kolej połączy Rzeszów z lotniskiem

Rzeszów, jak wiele innych europejskich miast, zyska bezpośrednie i szybkie połączenie kolejowe z lotniskiem

PKP PLK buduje nową linię kolejową na Podkarpaciu. Szybka kolej połączy Rzeszów z tamtejszym lotniskiem. Projekt PKP PLK o wartości przekraczającej 334 mln zł jest współfinansowany przez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Część finansowania, wynosząca nieco ponad 196 mln zł, pochodzi z funduszy unijnych. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2023 r.

Szybka kolej na lotnisko Rzeszów – Jasionka

Trwa budowa nowej linii kolejowej na Podkarpaciu. Szybka kolej połączy centrum Rzeszowa z lotniskiem RzeszówJasionka. W czerwcu 2023 roku planowane jest udostępnienie nowych przystanków w rejonach aglomeracyjnych. Na kierunku do Dębicy i Przeworska będą to przystanki: Sędziszów Małopolski Wschodni oraz Rzeszów Pobitno. W lecie tego samego roku zostaną także przygotowane nowe miejsca zatrzymania się pociągów na linii prowadzącej do Kolbuszowej: Rzeszów Staromieście, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna, a także na trasie do Strzyżowa: Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Boguchwała Dolna i Żarnowa. Budowane będą również dodatkowe perony na istniejących już stacjach w Kolbuszowej, Zaborowie i Strzyżowie, co zapewni lepsze możliwości komunikacji.

Systematycznie poprawiamy skomunikowanie koleją polskich lotnisk z centrami miast. Potwierdza to jedna z największych inwestycji na Podkarpaciu, dzięki której jeszcze w tym roku będą lepsze możliwości podróży aglomeracyjnych – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

W drugiej połowie roku, kolejne przystanki spośród 14 planowanych dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, będą stopniowo udostępniane dla pasażerów. Nowe obiekty pozwolą na zapewnienie wygody i łatwego dostępu dla wszystkich podróżnych.

Powstała niedawno Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna cieszy się dużą popularnością. To pokazuje, że jej powołanie było słuszną decyzją. Dzięki budowie linii kolejowej do lotniska Rzeszów-Jasionka rozwinie się ona jeszcze mocniej – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

PKP PLK

Czytaj też: Lotnisku Rzeszów-Jasionka przyznano dwa dofinansowania z UE

Bezpośrednie połączenie z lotniskiem

Poza dodaniem nowych przystanków i peronów, na trasach jednotorowych do Kolbuszowej i Strzyżowa są obecnie budowane miejsca mijania. Jest to istotny element projektu, który zwiększy przepustowość linii kolejowej, umożliwiając pociągom mijanie się i płynną jazdę.

Rzeszów, jak wiele innych europejskich miast, zyska bezpośrednie i szybkie połączenie kolejowe z lotniskiem. Szybka kolej skomunikuje Rzeszów z lotniskiem w taki sposób, że dojazd pociągiem potrwa zaledwie 14 minut. Powstał wiadukt kolejowy nad drogą krajową RzeszówWarszawa, który jest ważnym elementem umożliwiającym połączenie. Ten obiekt zapewni bezkolizyjny ruch na trasie do lotniska oraz bezpieczną komunikację drogową pod torami. Obecnie trwają prace nad budową torów i sieci trakcyjnej. Wykonawca rozpoczął również budowę peronów dla nowego przystanku Głogów Małopolski Południowy oraz dla stacji Rzeszów Lotnisko.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Czytaj też: LOT zapowiada dwa nowe połączenia z lotniska w Rzeszowie

Najbardziej ruchliwe lotniska cargo w Polsce. Oto krajowe TOP 5!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button