LotniczyTransport

Lotnisku Rzeszów-Jasionka przyznano dwa dofinansowania z UE

Port Rzeszów-Jasionka otrzyma dofinansowanie z UE na realizację i rozwój dwóch projektów. Lotnisko w kolejnych latach będzie się dynamicznie rozwijało dzięki planowanym inwestycjom. 

Rzeszów-Jasionka z unijnym dofinansowaniem

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzyma dofinansowanie od Unii Europejskiej. Mowa o dwóch projektach mobilności wojskowej. Pierwszy z nich to Budowa II etapu równoległej drogi kołowania oraz I etap przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m wraz z infrastrukturą techniczną, drugi to natomiast Etap II przebudowy drogi startowej na odcinku 1800 m wraz z infrastrukturą techniczną. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 33,3 mln euro, z czego ok. 50% pokryją środki z Komisji Europejskiej.

Zobacz także: PLL LOT chce odszkodowanie od Boeinga! Sprawa jest w sądzie

Inwestycje na terenie rzeszowskiego portu

Dla rozwoju lotniska ważna jest przede wszystkim rozbudowa drogi startowej, gdyż poprawi to znacząco jej nośność. Planowana nawierzchnia z betonu cementowego sprawi, że powierzchnia będzie trwała i odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Drugi projekt zakładający przebudowę drogi startowej na odcinku 1800 m obejmie wytrzymałą konstrukcję z betonu asfaltowego.

Pierwszy z projektów uwzględnia również budowę równoległej drogi kołowania, która szacunkowo będzie mieć długość 1240 m z dodatkowymi poboczami, co znacząco poprawi zdolności operacyjne lotniska.

Zobacz także: Według PIE Polska jest odporna na kryzys paliwowy. A diesel po 8 PLN…

Inwestycje na terenie rzeszowskiego lotniska mogą znacząco wpłynąć na jego atrakcyjność na tle regionu Podkarpacia. Już w te wakacje lotnisko obsłużyło rekordową liczbę pasażerów. W sezonie urlopowym z usług lotniska skorzystało ponad 114 tysiące pasażerów i jest to wzrost o 47% względem sytuacji z 2018 roku. Adam Hamryszczak, prezes rzeszowskiego portu lotniczego, powiedział, że tegorocznym celem lotniska było osiągnięcie statusu najchętniej wybieranego lotniska we wschodniej Polsce. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie siatki lotów. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka jest ważnym punktem rozwoju regionalnego (Więcej: Podkarpacie ma szansę stać się znaczącym rynkiem magazynowym oraz Coraz większe zainteresowanie inwestycją Panattoni Park Rzeszów Airport III. Nowym najemcą Boeing Distribution Services!). 

PLL LOT chcą przywrócić połączenia do Chin od marca

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button