DrogowyTransport

PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Piła i Warszawa to miasta, w których w połowie 2025 roku zostaną oddane do użytku kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru. PKN ORLEN i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) podpisały umowę dotyczącą bezzwrotnego dofinansowania budowy tych obiektów.

PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Od czerwca 2022 roku w Krakowie funkcjonuje pierwsza w Polsce mobilna stacja tankowania wodoru. Z kolei w marcu tego roku uruchomiono stację tankowania wodoru w praskiej dzielnicy Barrandov na obiekcie ORLEN Benzina. Co więcej, jeszcze w tym roku to nowe ekologiczne paliwo będzie można zatankować także na stacjach w Poznaniu i Katowicach. W planie jest również budowa stacji tego typu w Wałbrzychu (2024 rok).

Zobacz także: Ruszyła pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów

Pięć obiektów, których dotyczy podpisana umowa, powstanie w ramach przyznanego dofinansowania drugiej fazy projektu „Clean cities – hydrogen mobility in Poland”. Będą one przeznaczone do zasilania autobusów komunikacji publicznej, samochodów osobowych, a docelowo także pojazdów ciężarowych. Zgodnie z założeniami, stacje w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile zostaną oddane do użytku w połowie 2025 roku. Całkowita wartość projektu to ponad 120 mln zł, z czego około 50 proc. zostanie dofinansowana w ramach unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.

Grupa ORLEN zamierza rozwijać infrastrukturę związaną z paliwami wodorowym

Rozwój infrastruktury związanej z paliwami wodorowymi jest elementem Strategii Wodorowej Grupy ORLEN i jednocześnie ważnym elementem strategii ORLEN2030. To odpowiedź koncernu na wyzwania związane z transformacją energetyczną i szukaniem zielonych, ekologicznych rozwiązań. Wodór jako alternatywa dla paliw konwencjonalnych jest obecnie jednym z kluczowych elementów dekarbonizacji sektora transportu.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

Do 2030 roku PKN ORLEN zakłada budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, w Czechach ok. 28, a na Słowacji ok. 26. Wodór będzie dostarczany do tych placówek dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Łączna zakładana moc elektrolizerów w Grupie ORLEN do 2030 roku wyniesie około 1 GW mocy, co w połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi produkcję ponad 130 kt odnawialnego wodoru na koniec obecnej dekady.

Ponadto przygotowany przez koncern flagowy projekt pod nazwą „Hydrogen Eagle” pozwoli na zbudowanie w Europie Centralnej kompleksowej infrastruktury do wytwarzania i dystrybucji nisko- i zeroemisyjnego wodoru. Na projekty wodorowe PKN ORLEN pozyskał fundusze z Innovation Fund, CEF (ang. Connecting Europe Facility), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz notyfikację Komisji Europejskiej dla polskiej części projektu „Hydrogen Eagle” w ramach mechanizmu IPCEI Hy2Use (ang. Important Projects of Common European Interest).

Czesi zatankują wodór na stacji paliw ORLEN Benzina!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button