KolejowyTransport

W Bangkoku otwarto ogromny terminal. Największa stacja kolejowa w tej części Azji

Największa stacja kolejowa w Azji Południowo-Wschodniej została oficjalnie udostępniona pasażerom. To część projektu w ramach inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. 

Największa stacja kolejowa w Azji Południowo-Wschodniej

Według lokalnych mediów to nowy rozdział komunikacji pasażerskiej w Azji Południowo-Wschodniej. Największa stacja kolejowa w regionie rozpoczęła działalność. Oficjalna nazwa hubu pasażerskiego Krung Thep Aphiwat Central Terminal została nadana przez króla, jednak mieszkańcy używają określenia Bang Sue Grand Station, od części Bangkoku, w której się znajduje. Czterokondygnacyjny dworzec ma powierzchnię prawie 30 hektarów. Pociągi będą poruszać się po 24 torach na 12 peronach. Według rządu jednocześnie terminal może obsłużyć 40 pociągów.

Według Kolei Państwowych Tajlandii koszt projektu, w tym stacji, podwyższonych torów kolejowych i stacji przesiadkowej dla systemu transportu zbiorowego wyniósł ok. 1 mld USD. Prace nad inwestycją trwały 10 lat. Oczekuje się, że niemal wszystkie dalekobieżne krajowe i międzynarodowe połączenia kolejowe w Tajlandii będą przechodzić przez nowy terminal. Otwarcie nowego obiektu zbiegło się w czasie z projektami rozbudowy sieci kolejowych w Tajlandii w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

Inwestycja znajdująca się na obrzeżach centralnego Bangkoku wzmocni pozycję Tajlandii w Azji Południowo-Wschodniej oraz będzie stymulować rozwój gospodarczy państwa.

Zobacz także: Indonezja ma pomysł na własną gospodarkę. Celem zostanie światowym hubem

Zobacz także: Stawki frachtu kontenerowego z Azji znów spadają

Tajlandia liczy na spory zwrot z turystyki

Dzięki nowemu terminalowi przesiadkowego turyści przybywający z Zachodu mają cieszyć się znacznie wyższym standardem usług. Bangkok chce zerwać z wizerunkiem zbyt zatłoczonego miasta z niewydolnym systemem komunikacyjnym. Stacja ma oferować bardziej przyjazne warunki podróżnym, co ma stymulować ruch turystyczny w kolejnych latach. Szacuje się, że obiekt może obsłużyć do 600 000 pasażerów dziennie. Zamontowano 120 kamer bezpieczeństwa sterowanych za pomocą AI. W miejscach publicznych inteligentne roboty pomagają zdezorientowanym pasażerom.

To także ogniwo projektu Nowego Jedwabnego Szlaku, który zakłada wzrost znaczenia kolei dużych prędkości w tym regionie Azji. W 2021 roku na terenie terminala prowadzono szeroko zakrojoną akcje szczepień przeciwko COVID-19.

Austriackie koleje wzmocnią działalność w Azji. Chcą ominąć Rosję

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button