PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Półmiliardowy przetarg na lokomotywy PKP Intercity rozstrzygnięty!

Lokomotywy będą kosztować PKP Intercity więcej, niż pierwotnie szacowano

Polski producent Newag wygrał gigantyczny przetarg na nowe lokomotywy dla PKP Intercity. Konkurentem Newagu była PESA Bydgoszcz, która jednak zaoferowała niższą cenę zakupu, ale wyższą kwotę w zakresie usługi. Lokomotywy będą kosztować PKP Intercity więcej, niż pierwotnie szacowano.

Newag wygrał przetarg na lokomotywy dla PKP Intercity

Polski producent taboru kolejowego Newag wygrał przetarg na nowe lokomotywy dla PKP Intercity. Producent z Nowego Sącza dostarczy polskiemu przewoźnikowi łącznie 20 nowych lokomotyw jednosystemowych o prędkości 160 km/h. Wartość kontraktu to 524,6 mln zł, a konkurentem Newagu była PESA Bydgoszcz, która zaoferowała 561 mln zł.

Lokomotywy będą przeznaczone do użytku krajowego i wyposażone w sygnalizację ETCS poziomu L1 i L2. Zgodnie z wynikami przetargu, PESA oferowała nieco niższą cenę zakupu, ale była droższa w zakresie usługi utrzymania lokomotyw. Pierwszą lokomotywę Newag będzie musiał dostarczyć w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania umowy, a pozostałe w czasie nie dłuższym niż 30 miesięcy.

Dla PKP Intercity to kolejny krok w modernizacji taboru. Umożliwi lepsze wykorzystanie nowych i zmodernizowanych wagonów, zapewni płynniejszą pracę i przestrzeganie rozkładów jazdy – powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Czytaj też: PKP Intercity pobiło rekord! 50 mln przewiezionych pasażerów!

Lokomotywy za ćwierć miliarda

Dla Newagu to kolejne zamówienie dla PKP Intercity. W ubiegłym roku firma zdobyła zamówienie na dziesięć maszyn wielosystemowych. Producent z Nowego Sącza w ramach zeszłorocznego zamówienia jest zobowiązany dostarczyć lokomotywy w terminie 42 miesięcy od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że do połowy roku 2025 wszystkie 10 pojazdów powinno być na stanie przewoźnika. Oprócz zamówionych 10 maszyn, w umowie zawarta została opcja na zakup kolejnych pięciu pojazdów. Jeśli PKP IC skorzysta z opcji, wówczas kontrakt będzie opiewał na 388 mln zł brutto.

Producent będzie też świadczył usługi utrzymania technicznego lokomotyw na drugim, trzecim i czwartym poziomie utrzymania. Najpóźniej po 60 miesiącach od daty odebrania pojazdów zostaną wykonane naprawy okresowe na czwartym poziomie utrzymania lub wcześniej, gdy pojazdy osiągną wymagane przebiegi dla tego poziomu.

Nowe wielosystemowe lokomotywy będą mogły poruszać się na liniach kolejowych z systemami zasilania o wartościach napięć: 3kV DC, 15kV AC, 25kV AC. Dzięki temu będą mogły kursować na trasach międzynarodowych, a także na zmodernizowanych liniach w Polsce. Po uzyskaniu homologacji w Niemczech i Czechach, lokomotywy zaczną kursy międzynarodowe. Pojazdy będą jeździły na trasach: WarszawaBerlin, PrzemyślBerlin, GdyniaBerlin, GdyniaWarszawaKatowiceWiedeń (na odcinku do Bohumina).

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

PKP Intercity ogłasza największy przetarg na nowe wagony

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button