KolejowyLotniczy
Gorące newsy

Francja chce zakazać lotów krótkodystansowych! Samoloty zostaną zastąpione pociągami

Zakaz wywołał wiele kontrowersji, jednak zdaniem polityków może prowadzić do rozwoju kolei

Loty krótkodystansowe we Francji zostaną zakazane na wybranych trasach. Zamiast rejsów realizowane mają być połączenia kolejowe. Zmiana przepisów nie dotyczy jednak właścicieli prywatnych odrzutowców. 

Loty krótkodystansowe we Francji – koniec szybkich połączeń?

Francja chce wprowadzić zakaz lotów na krótkich dystansach, argumentując to względami środowiskowymi. Zakaz zatwierdziła już Komisja Europejska, lecz tylko na trzech trasach. Za ustanowieniem nowego przepisu dotyczącego anulacji lotów, gdy istnieje alternatywne połączenie kolejowe, głosowano w Paryżu jeszcze w 2021 roku. Pierwotny plan, który wymagał zgody Brukseli, miał dotyczyć ośmiu tras.

Według portalu Politico KE przystała na propozycję Francji, która obiecała zapewnić kilka bezpośrednich połączeń kolejowych, które będą realizowane kilka razy dziennie. Zakazem lotów krótkodystansowych objęte zostały przejazdy między Paryżem-Orly a Bordeaux, Nantes i Lyonem. KE zastrzegła, że jeśli jakość usług kolejowych w państwie ulegnie poprawie, zakazem będzie można objąć dodatkowe przejazdy, w tym między Paryżem Charles de Gaulle a Lyonem i Rennes oraz między Lyonem a Marsylią. Obecnie te trasy nie spełniają wymogów narzuconych przez KE, gdyż podróżni nie mogą skorzystać z bezpośredniego połączenia kolejowego, które pozwoliłoby im dotrzeć wystarczająco wcześnie rano lub wystarczająco późno wieczorem. Kolejne połączenia proponowane przez Francję nie spełniają wymogu czasowego, a więc czas podróży koleją przekracza limit dwóch i pół godziny.

Zobacz także: Pierwszy komercyjny lot MSC Air Cargo. Boeing przyleciał do Belgii

Według Komisji Europejskiej Francja ma prawo wprowadzić zakaz, jeśli nie zakłóci on konkurencji między przewoźnikami lotniczymi i nie będzie on dyskryminujący dla podróżnych.

Dekarbonizacja transportu we Francji

Wciąż nie postanowiono, kiedy przepisy zatwierdzone przez KE zostaną wprowadzone. Pomysł ograniczenia lotów na krótkich dystansach jest realizacją francuskiego prawa klimatycznego z 2021 roku.

Thomas Gelin, unijny działacz na rzecz klimatu w Greenpeace cytowany przez Politico, powiedział:

Francuski zakaz lotów krótkodystansowych tam, gdzie istnieją szybkie połączenia kolejowe, to mały krok, ale we właściwym kierunku.

O decyzji KE pozytywnie wypowiedział się również francuski minister transportu, Clément Beaune. Francuska eurodeputowana z Zielonych, Karima Delli, po ogłoszeniu decyzji KE przyznała, że zakaz powinien zostać rozszerzony na prywatne odrzutowce. Właściciele prywatnych samolotów mają płacić wyższe podatki za możliwość latania na krótszych trasach.

Zobacz także: Strajk kierowców w Korei Południowej kosztował już 2,5 mld dolarów. Brakuje paliwa

Kolej wydaje się dobrą alternatywą dla lotów krótkodystansowych, jeśli spełnia odpowiednie standardy. Zdaniem KE powinna to być podróż pomiędzy dwoma punktami nieprzekraczająca dwóch i pół godziny. Zdaniem Zielonych, w dekarbonizacji transportu może pomóc rozszerzenie przepisów dla połączeń do czterech godzin. Teoretycznie wówczas Francja mogłaby włączyć do programu znacznie więcej lokalnych tras. Był to pierwotny pomysł francuskiej Obywatelskiej Konwencji Klimatycznej, który został szeroko skrytykowany przez linie lotnicze.

SNCF testuje urządzenie wykrywające zwierzęta na torach pociągów TGV

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button