PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowy

Jak zachęcić Polaków do kolei?

Co decyduje o wyborze środka transportu?  Zasadniczo czas i cena, z udziałem dodatkowych czynników, takich jak komfort podróży, gwarancja przewozu czy poczucie swobody. Skoro już to wiemy, to jak zachęcić Polaków do kolei? 

Koszty podróży i czas przejazdu są kluczowe w zachęceniu ludzi do pociągów

Cena przewozu bywa konkurencyjna, ale w zasadzie wyłącznie przy podróży samemu, rzadziej w dwie osoby. W przypadku większej rodziny kolej pod kątem kosztów prawie zawsze przegrywa z samochodem. Warto szukać więc możliwości obniżki cen biletów, chociażby likwidując zgłaszane niedawno problemy jak potrzeba równouprawnienia transportu samochodowego i kolejowego pod względem opłat za korzystanie z infrastruktury czy dłuższy niż w krajach sąsiednich czas szkolenia maszynistów.

Czas podróży wymaga oczywiście dobrej prędkości pociągów – prędkości pozwalającej konkurować z samochodami.  Jest to do osiągnięcia, zarówno w przewozach dalekobieżnych (np. Poznań – Warszawa), jak też lokalnych. Niestety nawet największe aglomeracje w Polsce nie są tak dobrze skomunikowane jak byśmy sobie tego życzyli. Konieczne jest jednak dostosowanie taboru i infrastruktury do prędkości odpowiednio 160 i 120 km/h, bądź większych.  Wiele linii ma potencjał, aby przy modernizacji nawierzchni i układu geometrycznego torów osiągnąć te prędkości w ramach terenów własności kolejowej, w niektórych miejscach konieczne byłoby jednak inne trasowanie. Również po to, aby przystanek zlokalizować bliżej miejscowości.

Czas to również dostęp do stacji i przystanków, w tym tunele lub kładki prowadzące na obie strony stacji oraz dojścia z krańców peronów.  Pasażer ma mieć jak najlepszy dostęp do infrastruktury.

Zobacz także: Czeskie Koleje połączą kraj z anektowanym Kaliningradem

Pociągi muszą kursować w sensownej częstotliwości, a najlepiej w takcie. 4 pociągi na dobę nie zapewnią powrotu do domu w czasie pożądanym przez pasażera. Przykładem źle zorganizowanej siatki połączeń jest ta łącząca Poznań z Warszawą. Pasażer ma też wiedzieć, że każdej godziny jego pociąg odjeżdża w konkretnej minucie – w ten sposób łatwo zapamięta rozkład jazdy.

Znaczenie może mieć komfort podróży. Zamiast prowadzić samochód, można przecież w pociągu przeczytać książkę, przygotować się do ważnego spotkania czy oczyścić myśli.  W ten sposób sam czas podróży będzie dla pasażera pociągu znacznie mniej kosztowny (bo wykorzysta ten czas na inne czynności) niż dla kierowcy samochodu, który musi skupić się na prowadzeniu pojazdu.

I na koniec gwarancja przewozu – bezpiecznego, punktualnego, który zawsze pojedzie, a w razie przesiadki ze skomunikowaniem drugiego pociągu lub krótkim czasem oczekiwania na kolejny pociąg. Tutaj jednak znowu pojawia się kwestia rozbudowanej siatki połączeń.

Jak zachęcić Polaków do kolei? W odpowiedzi pomoże Poznański Kongres Gospodarczy

O tym jak zachęcić Polaków do podróży koleją będą debatować eksperci na Poznańskim Kongresie Gospodarczym, który odbędzie się 20-21 października 2022 r. na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Wstęp jest bezpłatny po zarejestrowaniu się na wydarzenie. Więcej info pod linkiem: https://kongres.poznanski.org/

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button