LotniczyTransport

Sri Lanki nie stać na SriLankan Airlines. Czas na prywatyzację

Rząd Sri Lanki ogłosił plany prywatyzacji części narodowego przewoźnika, SriLankan Airlines. Oferta restrukturyzacji zadłużonych linii lotniczych pojawia się, gdy rząd, w obliczu bezprecedensowych zawirowań gospodarczych na skalę krajową, nie może już sobie pozwolić na finansowanie przewoźnika.

Częściowa prywatyzacja SriLankan Airlines

Jak poinformował minister lotnictwa Nimal Siripala de Silva, rząd chce sprzedać 49% udziałów w każdej z operacji gastronomicznych i obsługi naziemnej SriLankan Airlines. 51% każdej z nich pozostanie pod kontrolą państwa. Na początku tego roku rząd Sri Lanki rozważał pomysł prywatyzacji narodowego przewoźnika. Ruch ten nabrał tempa po tym, jak nowy prezydent Ranil Wickremesinghe wezwał do przeprowadzenia bardzo potrzebnych reform w liniach lotniczych, a sprzedaż cateringu i obsługi naziemnej pokazuje, że rząd nadal jest chętny do prywatyzacji.

Trwający na Sri Lance kryzys gospodarczy sprawił, że miliony ludzi mają problemy z zakupem żywności, leków, paliwa i innych niezbędnych artykułów. Niedobór paliwa ma również poważny wpływ na przemysł lotniczy na wyspie. Loty długodystansowe muszą zatrzymywać się na tankowanie w południowoindyjskich miastach Trivandrum, Kochi lub Chennai. Z kolei krótsze loty przewoziły dodatkowe paliwo na następny lot. Tankowanie paliwa znacznie zwiększa wagę samolotu, ograniczając ilość ładunku, który może on przewozić. Według dyrektora handlowego SriLankan Airlines, kosztuje to około 7 milionów dolarów miesięcznie w postaci utraconych przychodów. Mimo to, linia lotnicza odnotowała na początku tego roku zysk w wysokości 1,2 mln dolarów i był to jej pierwszy zysk od 2006 roku. Jednak aby spłacić dług SriLankan Airlines, który obecnie wynosi ponad 1,2 mld dolarów, potrzebne będą znacznie większe zyski. Według ministra lotnictwa, sprzedaż opcji gastronomicznej przewoźnika ma przynieść około 80 milionów dolarów – to zaledwie kropla w morzu w porównaniu z górą długu.

Czytaj też: PLL LOT anulują loty do Sri Lanki! Kierunek usunięty z systemu rezerwacyjnego

SriLankan Airlines – krótka historia

Narodowy przewoźnik Sri Lanki został założony w 1979 roku jako Air Lanka. W ramach strategicznego partnerstwa z Emirates, linia została przemianowana na SriLankan Airlines w 1998 roku. Następnie przewoźnik został ponownie przejęty pod kontrolę państwa w 2007 roku i dołączył do sojuszu Oneworld w maju 2014 roku. Ze swojej bazy w Colombo Bandaranaike International Airport, linia lotnicza obsługuje dziś flotę 24 samolotów typu All-Airbus, w tym cztery Airbusy A321neos i siedem Airbusów A330-300s. Oprócz Airbusa A330-300, przewoźnik obsługuje również pięć starszych samolotów Airbus A330-200.

Czasy dla Sri Lanki i jej narodowych linii lotniczych pozostają niezwykle trudne i tylko czas pokaże, co przyniosą kolejne miesiące. Podczas gdy inne kraje obserwują boom w podróżach po pandemii, problemy gospodarcze kraju sprawiają, że turyści wolą trzymać się z dala od Sri Lanki. Na horyzoncie pojawiają się jednak światełka nadziei – kraj jest na dobrej drodze do sfinalizowania umowy ratunkowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), co może pomóc w przywróceniu gospodarki na właściwe tory.

Czytaj też: Rząd Sri Lanki się poddał. Kraj rozpoczął rozmowy z MFW

Sri Lanka prosi linie lotnicze o zabranie paliwa na podróż powrotną

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button