PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Kanada będzie dostarczać surowce do produkcji samochodów Volkswagenowi i Mercedesowi

Rząd kanadyjski podpisał porozumienie z dwoma niemieckimi koncernami motoryzacyjnymi, Volkswagenem i Mercedesem. Umowa dotyczy dostawy surowców wykorzystywanych przy produkcji samochodów. Kanada chce brać aktywny udział w dekarbonizacji transportu. 

Kanada dostarczy surowce Volkswagenowi i Mercedesowi

Kanada chce stworzyć w Ameryce Północnej stabilny łańcuch dostaw, który swoim zasięgiem obejmie największe europejskie koncerny motoryzacyjne. Stabilna sieć miałaby obejmować zarówno baterie, jak i inne ważne podzespoły. Jak podają kanadyjskie media, w związku z obserwowanymi obecnie napięciami geopolitycznymi rośnie zainteresowanie kanadyjskimi krytycznymi minerałami.

Zobacz także: Tesla chce szybciej serwisować samochody na wzór wyścigów F1

Mercedes chce przejść na produkcję wyłącznie samochodów elektrycznych do końca dekady. Natomiast szef ds. technologii Volkswagena Thomas Schmall przyznał, że koncern kupi udziały w wybranych kanadyjskich firmach wydobywczych. Ma to pozwolić na zabezpieczenie dostaw i zintensyfikowanie partnerstwa biznesowego. Volkswagen planuje przeznaczyć na inwestycje związane z produkcją akumulatorów 20 mld euro, z czego część tej kwoty ma trafić właśnie do Kanady.

Na terytorium Kanady znajdują się rozległe złoża ważnych, z perspektywy transformacji w transporcie, pierwiastków. Jednak oprócz surowców, do fabryk koncernów motoryzacyjnych mają trafiać również baterie i inne kluczowe podzespoły. W negocjacjach uczestniczył rząd, starając się wypracować jak najlepsze, z perspektywy Ottawy, porozumienie.

Kanadyjski rząd podejmuje partnerstwo z największymi europejskimi koncernami motoryzacyjnymi

W minionym miesiącu rząd prowincji Ontario podpisał umowę z belgijską firmą surowcowo-surowcową Umicore, która dotyczy budowy zakładów produkujących komponenty do elektryków.

Zobacz także: Rewizja danych w Wielkiej Brytanii! Realny PKB w 2020 r. spadł jednak o 11%

Premier Kanady Justin Trudeau przyznał, że Kanada chce być ważnym partnerem sektora prywatnego w związku z dekarbonizacją transportu i rozwojem samochodów elektrycznych. Jednakże wydaje się, że ambicje północnoamerykańskiego państwa sięgaja dużo dalej. W związku z ogromnymi inwestycjami w dziedzinie energetyki oraz sektora wydobywczego Kanada chce zdobyć przywództwo energetyczne i na równi konkurować z największymi eksporterami surowców (Więcej: Kanada chce zdobyć przywództwo energetyczne. W planach inwestycje).

Grupa Raben: Czechy coraz ważniejszym partnerem handlowym dla Polski

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button