PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport
Gorące newsy

Chińczycy rezygnują z przejęcia Maersk! USA pogroziło palcem

Globalni dostawcy kontenerów China International Marine Containers i Maersk Container Industry poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że zrezygnowali z planu przejęcia, powołując się na poważne wyzwania regulacyjne.

Przejęcie Maersk Container Industry

China International Marine Containers (CIMC) we wrześniu zgodziła się kupić Maersk Container Industry za 987,3 mln dolarów. Amerykański Departament Sprawiedliwości stwierdził, że transakcja połączyłaby dwóch z czterech światowych dostawców kontenerów chłodniczych i jeszcze bardziej skoncentrowała globalny łańcuch dostaw chłodu. Departament Sprawiedliwości dodał, że transakcja „skonsolidowałaby również kontrolę nad ponad 90% produkcji izolowanych skrzyń kontenerowych i produkcji chłodniczych kontenerów morskich na świecie w chińskich podmiotach państwowych lub kontrolowanych przez państwo.”

Asystent prokuratora generalnego Jonathan Kanter, który kieruje działem antymonopolowym Departamentu Sprawiedliwości, powiedział, że przejęcie mogło doprowadzić do „wyższych cen, niższej jakości i mniejszej odporności w globalnych łańcuchach dostaw” i „ugruntowałoby dominującą pozycję CIMC w już skonsolidowanej branży i wyeliminowało MCI jako innowacyjnego, niezależnego konkurenta.” Niemieckie Federalne Biuro Antymonopolowe poinformowało w grudniu, że również rozpoczęło dochodzenie w sprawie skutków, jakie przejęcie MCI przez CIMC może mieć dla rynków.

Czytaj też: Duński gigant Maersk wycofuje się z Rosji! Całkowicie zamyka działalność!

CIMC rezygnuje z przejęcia

Globalni dostawcy kontenerów China International Marine Containers i Maersk Container Industry poinformowali teraz we wspólnym oświadczeniu, że ostatecznie zrezygnowali z planu przejęcia, powołując się na poważne wyzwania regulacyjne. MCI stwierdziło, że to „niefortunne”, że transakcja nie będzie kontynuowana, dodając, że „oceni teraz najlepszą strukturę, aby zapewnić długoterminowy rozwój firmy”.

Założona przez Maersk w 1991 roku firma MCI zatrudnia 2300 osób w Chinach i Danii. Jako światowy lider w dziedzinie usług spedycyjnych, duńska firma AP Moller-Maersk działa w 130 krajach i łącznie zatrudnia około 80 000 osób. Z kolei CIMC została założona w 1980 roku w Chinach. Dziś CIMC zatrudnia ponad 64 000 osób, którzy obsługują centra badawczo-rozwojowe, zakłady produkcyjne i jednostki biznesowe w blisko 20 krajach i regionach świata.

Czytaj też: Dług Afryki wobec Chin zostanie częściowo umorzony

Maersk zdetronizowany! MSC największym armatorem morskim na świecie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button