MorskiTransport

Przychody z Kanału Sueskiego znów osiągnęły rekordowy poziom

Przychody z Kanału Sueskiego osiągnęły rekordowy poziom 7 mld dolarów w roku finansowym do 30 czerwca, co oznacza wzrost o 20,7% w stosunku do roku poprzedniego. Kanał został otwarty w 1869 roku i od tamtej pory nieprzerwanie przepływa przez niego tysiące statków handlowych. Tym samym przesmyk jest jednym z najważniejszych źródeł finansowania całego Egiptu.

Rekordowe przychody z Kanału Sueskiego

Przewodniczący Canal Authority Osama Rabea stwierdził, że rekordowe przychody z Kanału Sueskiego to zasługa wzrostu liczby statków i ładunków, przy czym całkowita ilość ładunków osiągnęła rekordowy poziom 1,32 mln ton, co oznacza wzrost o 10,9% w porównaniu z rokiem 2020/21. Liczba statków przepływających przez kanał wzrosła o 15,7% do 22 032.

Kanał Sueski jest najszybszą trasą żeglugową między Europą a Azją i jednym z głównych źródeł dewiz dla rządu egipskiego. Rozbudowa kanału w 2015 roku doprowadziła do ograniczonego wzrostu przychodów, a kolejna rozbudowa ma zostać zakończona w 2023 roku. Druga rozbudowa została ogłoszona po tym, jak statek towarowy Ever Given został uziemiony w kanale przez sześć dni w marcu ubiegłego roku, zakłócając globalny handel. Wówczas straty światowego handlu liczono nawet w miliardach dolarów.

Czytaj więcej: Blokada Kanału Sueskiego to wielomilionowe straty dla firm reasekuracyjnych

Kanał Sueski zostanie poszerzony

Kanał został otwarty w 1869 roku i od tamtej pory nieprzerwanie przepływa przez niego tysiące statków handlowych. Tym samym przesmyk jest jednym z najważniejszych źródeł finansowania całego Egiptu. Dzięki rozszerzeniu drugiego pasa przesmyku, przepustowość wzrosłaby aż o sześć statków. Samo miejsce, w którym utknął pechowy Ever Given zostanie poszerzone o 40 metrów na wschód. Dodatkowo będzie ono głębokie na około 22 metrów, czyli dwa metry więcej niż podczas feralnego przestoju. Co więcej, jak wskazały egipskie władze, modernizacja sprawi, że nawigacja statków na tej trasie poprawi się nawet o około 28%.

Rawpixel

30-kilometrowy odcinek drogi wodnej będzie poszerzony dokładnie pomiędzy miastem Suez a rejonem Jeziora Gorzkiego. Ponadto ruch dwukierunkowy w pasie kanału położonym dalej na północ również zostanie wydłużony o 10 km do łącznej długości 82 km. Modernizacja jest konieczna, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej statków, które są znacznie większe, niż tradycyjne kontenerowce. Doskonale zrozumiały to także władze Kanału Panamskiego, które w maju ubiegłego roku zwiększyły maksymalną długość statków, które mogą przepływać przez szlak wodny z 367 do 370 metrów. Planowana modernizacja zakończy się do końca 2023 roku.

Czytaj też: Czy Północna Droga Morska stanie się konkurencją dla Kanału Sueskiego?

Zarząd Kanału Sueskiego przedstawił nowe działania antykorupcyjne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button