PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Przejście graniczne Bobrowniki: Kierowcy czekają nawet 34 godziny na odprawę!

Wzrasta czas oczekiwania na odprawę ciężarówek na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Kierowcy czekają nawet 34 godziny, a przejście graniczne Bobrowniki jest zatłoczone. 

Przejście graniczne Bobrowniki – korki na drodze

Jak podaje podlaska Krajowa Administracja Skarbowa we wtorek wieczorem w kolejce czekało ponad 620 samochodów ciężarowych. W trakcie dwunastogodzinnej zmiany SG odprawiła na Białoruś 215 tirów.

Przejście graniczne Bobrowniki-Bierestowica znajduje się w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, gminie Gródek. Do przejścia prowadzi DK nr 65. Uruchomiono je w 1993 roku na podstawie umowy z rządem Republiki Białoruskiej. Kierunek wjazdowy do RP prowadzi przez cztery pasy odpraw pojazdów osobowych, jeden pas odpraw przeznaczony dla autokarów oraz sześć pasów przeznaczonych dla odpraw samochodów ciężarowych. Kierunek wyjazdowy z RP jest prowadzony przez pięć pasów odpraw pojazdów osobowych, jeden pas odpraw przeznaczonych dla autokarów, a odprawy samochodów ciężarowych dokonywane są w oparciu o platformę, na której jednorazowo mieści się około 50 pojazdów.

Zobacz także: Kryzys z Białorusią: Polska zamknie przejście kolejowe w Kuźnicy?

Kilkadziesiąt godzin oczekiwania na odprawę

Długie kolejki na przejściach granicznych obserwuje się również w Koroszczynie w woj. lubelskim. We wtorek wieczorem średni czas oczekiwania na odprawę wynosił ok. 11 godzin. Z Regionalnego Systemu Ostrzegania zniknęła informacja o strefie buforowej w miejscowości Waliły Stacja. Bufor był przywrócony od piątku. Wprowadza się go, aby usprawnić ruch przygraniczny i skrócić czas oczekiwania kierowców. Kilkukilometrowe korki powracają co kilka tygodni. Kierowcy, aby przejść odprawę, muszą czekać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Podobną sytuację obserwowano w połowie stycznia oraz przed świętami Bożego Narodzenia w grudniu. Kryzys na przygranicznych drogach spotęgowany jest przez złe warunki atmosferyczne.

Kolejki na przejściach granicznych w Bobrownikach i Koroszczynie utrzymują się od początku listopada ubiegłego roku. Wówczas zawieszono odprawy na przejściu granicznym drogowym z Białorusią w Kuźnicy z powodu kryzysu migracyjnego. Kierowcy ciężarówek są kierowani na alternatywne przejścia. Natłok samochodów ciężarowych sprawia, że na przejściach granicznych regularnie tworzą się kilkukilometrowe kolejki. Chaos związany z odprawami znacznie opóźnia dostawy i wpływa negatywnie na procesy logistyczne polskich firm.

Zobacz także: Wojna Rosji z Ukrainą. Jakie byłyby konsekwencje dla polskiej gospodarki?

Ukraina odblokowała transport z Chin, bo Polska wyśle im broń?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button