Info z rynkuKolejowyTransport

PKP IC zaczyna windykację 19 mln zł od pasażerów bez biletu

PKP IC oficjalnie ogłosiło przetarg, na podstawie którego spółka nawiąże współpracę z firmą zajmującą się ściąganiem długów. Firma windykacyjna, która podejmie współpracę z Polskimi Kolejami, przez najbliższe cztery lata będzie zajmować się odzyskiwaniem zaległych opłat od pasażerów. Liczba osób  zalegających z płatnością mandatów rośnie kaskadowo z roku na rok. PKP IC zaczyna windykację 19 milionów złotych, które mają wesprzeć budżet spółki. 

PKP IC zaczyna windykację – miliony do ściągnięcia

Jednorazowa opłata karna za jazdę bez biletu w pociągu PKP Intercity wynosi 650 zł. Przewoźnik oferuje również obniżki. Gdy kara zostanie uregulowana natychmiastowo, jej wysokość maleje o 80%, gdy dana osoba zapłaci w ciągu 14 dni – o 75%. Gdy jednak dana osoba nie zamierza  uiścić opłaty, wówczas sprawa znajduje swój finał w sądzie. Rośnie liczba osób podróżujących bez biletu, gdyż PKP Intercity nie dysponowało dotychczas efektywnym systemem egzekwowania płatności. Osoby decydujące się na jazdę bez biletu czuły się więc bezkarne. Jednak w najbliższym czasie ma to ulec zmianie.

Zobacz także: PKP IC kupi lokomotywy zdolne pojechać 200 km/h

Poszukiwania firmy windykacyjnej

Celem przetargu jest nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy PKP Intercity a wybraną firmą windykacyjną, która zajmie się ściąganiem długów w związku z niedopełnieniem przez podróżnych obowiązku zapłaty za przejazd. Umowa z windykatorem zostanie podpisana na okres czterech lat. W ciągu najbliższych dwóch lat firma, która wygrała przetarg, ma odzyskać ok. 23,5 tys. wierzytelności o wartości około 700 zł każda (uwzględniając odsetki). Przewiduje się także uruchomienie prawa opcji wynoszącego 15% zamówienia podstawowego, czyli 3,5 tys. wierzytelności. Wykonawca otrzyma wynagrodzenie naliczane na zasadzie prowizji od uzyskanych efektów. Jak podaje serwis nakolei.pl, firma, która wygra przetarg, może ponadto liczyć na zwrot kosztów zastępstwa procesowego, zastępstwa w egzekucji  oraz zastępstwa w postępowaniu klauzulowym na zasadach przewidzianych w projekcie umowy.

Łączna suma kwot przeznaczonych do windykacji wynosi ok. 19 milionów złotych. Działania PKP Intercity mają na celu nie tylko odzyskanie należnych pieniędzy, ale również przestrzeżenie pasażerów przed jazdą bez ważnego biletu.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button