PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport

Do 2025 roku w Wiedniu będą jeździć wyłącznie taksówki elektryczne

Wiedeń inwestuje w elektryczne taksówki, aby ograniczyć emisję spalin w mieście. W ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać osiem stacji ładowania i 56 pojazdów taxi. Do 2025 roku wszystkie pojazdy muszą posiadać napęd elektryczny. Miasto chce być wzorem dla innych pod względem nowych trendów dotyczących środowiska naturalnego. 

Taksówki elektryczne – rewolucja w mobilności

Pilotażowy program zakłada wyposażenie pojazdów w technologię Matrix Charging opracowaną przez Easelink. Dzięki niej, zamiast korzystać z kabla do podłączenia samochodu do stacji ładowania, w podwoziu zostanie zainstalowane specjalne złącze. Wówczas za pomocą jednego przycisku można podłączyć się do płyty ładującej. Kierowca nie musi wychodzić z samochodu, a samo ładowanie jest szybsze. Rozwiązanie to ma sprawić, że taksówkarze będą mogli szybciej przyjmować zlecenia. Pozwoli to uniknąć sytuacji, że samochód będzie rozładowany, a wszystkie punkty ładujące – zajęte.

Zobacz także: Ceny aut elektrycznych będą coraz niższe, to zasługa tańszych baterii

E-taksówki w Wiedniu

Jak donosi portal Transport-publiczny, pierwsze pojazdy z napędem elektrycznym zostały uruchomione w mieście już w 2016 roku. Nowe działania mają na celu wyznaczenie nowych międzynarodowych trendów w dziedzinie ekologii w odniesieniu do europejskich miast. Wciąż 99% taksówek miejskich w Wiedniu napędzanych jest silnikiem spalinowym lub diesla. W ciągu najbliższych pięciu lat można będzie rejestrować wyłącznie samochody elektryczne.

Program biura promocji miasta zakłada wdrożenie programu minimalizującego zanieczyszczenia generowane przez tradycyjne silniki spalinowe. Austriacka stolica ma ambicję stać się miastem ekologicznym, które wyznacza światowe trendy w ochronie klimatu, czemu mają służyć taksówki elektryczne. Wprowadzenie e-taksówek sprawi, że życie w mieście będzie zdrowsze, gdyż pojazdy są zeroemisyjne i nie generują hałasu. Co więcej, inteligentny panel ładujący sprawi, że praca taksówek będzie bardziej skoordynowana. Taksówkarze będą mogli ładować samochód w czasie postoju na ulicy, przez co unikną poszukiwania wolnej stacji ładującej. Ceny za przejazd mają być konkurencyjne w odniesieniu do alternatywnych form komunikacji w mieście. Oczekuje się, że ludzie będą chętniej korzystać z tego rozwiązania.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button