Info z rynku

Żabka inwestuje w zeroemisyjny pojazd Volvo FL Electric

Żabka podejmuje współpracę z Volvo Polska. Sieć sklepów zakupiła i testuje zeroemisyjny pojazd Volvo FL Electric. Pojazd obsługuje sklepy w regionie śląskim.  

Współpraca Żabki z Volvo Polska

Volvo FL Electric jest dwuosiowym samochodem ciężarowym, którego maksymalna masa dopuszczalna wynosi 16 ton. Na zamówienie Żabki pojazd został przystosowany i wyposażony w chłodnię. Co istotne, zeroemisyjny napęd umożliwia jednorazowe pokonanie maksymalnie 250 km. Zdaniem przedstawicieli sieci samochód stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych pojazdów ciężarowych emitujących zanieczyszczenia. Volvo FL Electric niewątpliwie jest również bardziej uniwersalny, gdyż ze względu na zerową emisyjność, może poruszać się po magazynach oraz tzw. zielonych strefach. Ponadto istotne jest jego zastosowanie w nocy, dzięki czemu może odciążać transport w ciągu dnia. Jednakże Volvo Polska to nie pierwsza firma, która podjęła współpracę z siecią, dostarczając ekologiczne samochody dostawcze. Żabka korzysta już z pojazdów zeroemisyjnych od Volkswagen Samochody Dostawcze (czterech elektrycznych Transporterów i dwóch e-Crafterów). W Nadarzynie i Plewiskach w centrach logistycznych sieci znajdują się również stacje ładowania aut elektrycznych.

Sieć sklepów coraz bardziej ekologiczna?

Żabka stawia na ekologiczne rozwiązania, testując nowe pojazdy zeroemisyjne. Nowy samochód dystrybucyjny został zakupiony z myślą o dostawach towaru w mieście i na terenach o gęstej zabudowie. Adam Manikowski, Dyrektor Zarządzający w firmie Żabka Polska, mówi o strategii Żabki:

W Żabce rozwijamy nowoczesną logistykę opierającą się na idei inteligentnych i zielonych miast (z ang. Smart & Green City). W trosce o planetę i komfort mieszkańców inwestujemy w zielony, zeroemisyjny transport. Nowy, w pełni elektryczny pojazd ciężarowy od Volvo to ciekawa alternatywa dla konwencjonalnej floty logistycznej. To nasz kolejny krok mający na celu ochronę środowiska i zmniejszenie śladu węglowego, co jest niezmiernie ważne na obszarach miejskich oraz w regionach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia powietrza – takich jak m.in. Śląsk, gdzie pojazd będzie testowany przez najbliższe miesiące

Zobacz również: Aż 22 500 euro – rekordowa kara dla kierowcy ciężarówki bez uprawnień

Działania sieci są realizacją celów zawartych w nowej Strategii Odpowiedzialności firmy. Na jej podstawie Żabka dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2025 roku w zakresie bezpośrednich emisji ze spalania paliwa w centrach logistycznych oraz w zakresie pośrednich emisji wynikających z konsumpcji energii elektrycznej przez centra logistyczne i centralę firmy. Warto zaznaczyć, że firma przystąpiła do inicjatywy Science Based Targets promującej transparentne wyznaczenie planów dotyczących redukcji śladu węglowego.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button