LotniczyTransport

Samoloty Boeinga mogą się rozpaść w locie! Producent miał tuszować błędy w montażu 

Sprawa została już zgłoszona do Federalnej Agencji Lotnictwa

Boeing może mieć kolejne problemy. Jeden z inżynierów ujawnił bowiem, że producent przymykał oko na zaniedbania w jakości produkcji i montażu maszyn. Według pracownika, samoloty Boeinga mogą się rozpaść podczas lotu. Sprawa została już zgłoszona do Federalnej Agencji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych.

Samoloty Boeinga mogą się rozpaść w trakcie lotu

Jeden z pracowników Boeinga ujawnił poważne niedociągnięcia w montażu samolotów 787 i 777. Według Sama Salehpoura, który pracuje w firmie jako inżynier jakości od 40 lat, części kadłubów obu typów samolotów są nieprawidłowo połączone i po jakimś czasie samoloty Boeinga po prostu mogą się rozpaść podczas lotu.

Według inżyniera, problemem jest zmieniony sposób montażu i łączenia dużych części kadłubów. Różne części kadłubów są dostarczane przez różnych producentów, co sprawia, że ich dokładne dopasowanie nie jest możliwe.

Dosłownie widziałem ludzi, którzy musieli skakać po zewnętrznych elementach samolotu, żeby je ze sobą wyrównać. Takie skakanie powoduje deformacje części, aby otwory tymczasowo się dopasowały. To nie jest sposób na budowę samolotu – powiedział Salehpour, podkreślając, że jego celem nie jest zrujnowanie Boeinga, ale zapobieżenie potencjalnym katastrofom.

Czytaj też: Boeing wypłacił im gigantyczne odszkodowanie za uziemienie samolotów. Ale przewoźnik chce jeszcze więcej!

Według szacunków, problemy z jakością części mogą dotyczyć ponad czterystu samolotów Boeinga 777 i tysiąca Dreamlinerów.

Boeing wiedział o problemach od lat?

Według The Seattle Times, rzekome niedociągnięcia w Boeingach 787 mają związek z niewielkimi pęknięciami na łączeniach sekcji kadłuba, które Boeing odkrył w 2020 roku. Wówczas odkrycie pęknięć doprowadziło do wstrzymania dostaw Dreamlinerów na prawie dwa lata. Inżynier Boeinga stwierdził jednak, że producent nie rozwiązał tego problemu, tylko go zatuszował.

Salephour dodał, że od momentu uruchomienia montażu 787, czyli od 12 lat, inżynierowie przymykali oko na nadmierne ściskanie części podczas końcowego montażu. To sprawiało wrażenie, że szczeliny między elementami po prostu nie istnieją. I takie też wnioski były wysnuwane podczas kontroli.

Czytaj też: Tajwański gigant postawi kolejną fabrykę czipów w USA. W zamian za miliardy dolarów pomocy publicznej

Agencje rozpoczęły śledztwo

Sprawę już bada amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA). Boeing, chociaż odrzuca bezpośrednie zarzuty swojego pracownika, twierdzi, że dokładnie analizuje potencjalne długoterminowe ryzyko i ma pełne zaufanie co do jakości wykonania swoich maszyn.

Salephour będzie miał możliwość ujawnienia szczegółów przed amerykańskim Kongresem, gdzie zabierze głos 17 kwietnia. Szef senackiego komitetu ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Richard Blumenthal powiedział The New York Times, że nowe szokujące informacje o błędach produkcyjnych Boeinga nie są pierwszymi i wskazują na brak kultury bezpieczeństwa Boeinga, dla którego priorytetem jest zysk, a nie bezpieczeństwo.

W ostatnim czasie Boeing regularnie boryka się z problemami. Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) przeprowadziła audyt w firmie. Skupiła się na kontrolowaniu procesów na liniach montażowych w fabryce niedaleko Seattle.

Impulsem dla działań agencji był incydent na pokładzie samolotu linii Alaska Airlines, gdy to podczas lotu odpadła część kadłuba. Kilka tygodni później inny Boeing wylądował na lotnisku w Oregonie bez części zewnętrznej powłoki. Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) prowadzi również dochodzenie w sprawie incydentu, w którym podczas lądowania na lotnisku Newark w samolocie Boeing 737 MAX linii United Airlines zablokował się układ sterujący.

Boeing znajduje się pod intensywnym nadzorem opinii publicznej i mediów od czasu, gdy kilka lat temu doszło do katastrof dwóch jego samolotów w Indonezji i Etiopii. W wyniku tych wypadków zginęły setki osób.

John Barnett, sygnalista Boeinga, znaleziony martwy! Chciał zeznawać

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button