DrogowyTransport

Poznaliśmy wykonawcę ekspresówki Szczecin Kijewo – Zdunowo!

Obecnie kierowcy korzystają z kilku istniejących odcinków S10

Konsorcjum firm NDI i NDI Sopot zostało wybrane do budowy 4,4-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej Szczecin Kijewo – Zdunowo. Ich oferta o wartości 187,34 mln zł została uznana za najkorzystniejszą. Pozostali uczestnicy przetargu mają teraz 10 dni na ewentualne składanie odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej.

Trasa Szczecin Kijewo – Zdunowo coraz bliżej

GDDKiA dokonała selekcji ofert dotyczących sześciu odcinków drogi S10 Szczecin – Piła. Drogę ekspresową na odcinku  Szczecin Kijewo – Zdunowo wykona konsorcjum firm NDI i NDI Sopot. Podczas wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu brano pod uwagę nie tylko cenę, ale także trzy dodatkowe kryteria. Dwadzieścia procent stanowiło przedłużenie okresu gwarancji na ekrany akustyczne, kolejne dwadzieścia procent można było zdobyć za wydłużenie gwarancji na obiekty mostowe, a pięć procent za właściwe zagospodarowanie pozyskanego destruktu asfaltowego na placu budowy. Cena natomiast była kluczowym czynnikiem, odpowiadającym za 55 procent oceny.

GDDKiA

Czytaj też: Duże zainteresowanie nową obwodnicą! Jest w czym wybierać!

Projekt, zarejestrowany w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku, będzie realizowany w ramach formuły Projektuj i buduj. Po podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 10 miesięcy na przygotowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Procedura ta zajmie 7 miesięcy, a prace terenowe będą trwać kolejne 22 miesiące. Prace będą wyłączone w okresach zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Zgodnie z powyższymi terminami, prace budowlane na terenie powinny rozpocząć się w 2025 roku. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego, kierowcy korzystać będą z nowej trasy w 2028 roku.

GDDKiA

Sześć odcinków

Nowa inwestycja obejmuje budowę odcinka drogi ekspresowej S10 o długości 4,4 km, który będzie omijać północną część szczecińskiego osiedla Płonia. Ten nowy fragment trasy odciąży obszar zabudowany w Szczecinie, który obecnie charakteryzuje się dużą liczbą skrzyżowań i przejść dla pieszych. Na planowanej trasie przewidziano wybudowanie dwóch węzłów drogowych: Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia. Ponadto, planowane jest wzniesienie mostu nad rzeką Płonią, dwóch wiaduktów oraz trzech przejść dla zwierząt, w tym dwóch przejść górnych dla większych zwierząt.

GDDKiA

Czytaj też: Obwodnica Trójmiasta: prace ruszyły!

Obecnie kierowcy korzystają z kilku istniejących odcinków S10, włączając w to odcinek od Zdunowa (granica miasta Szczecin) do Stargardu oraz obwodnicę Wałcza w województwie zachodniopomorskim, oraz odcinki w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Razem mają one około 60 km. Trwają prace nad czterema odcinkami od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Wniosek o ZRID dla pierwszych trzech został złożony w różnych terminach w poprzednim roku. Dla czwartego odcinka, drugiej nitki południowej obwodnicy Torunia, wciąż opracowywane są materiały do wniosku o ZRID.

Obwodnica Wałcza coraz bliżej. Złożono sześć ofert

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button