KolejowyTransport

Duża inwestycja Intercity w Lublinie. Co powstanie przy tamtejszym dworcu?

Polski przewoźnik podpisał umowę o wartości 2 274 270,00 zł

PKP Intercity Intercity rozbuduje bocznicę kolejową w Lublinie. Spółka podpisała umowę z konsorcjum firm Infrares oraz BDK w celu opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej. Wartość umowy wynosi 2 274 270,00 zł brutto, a wykonawca ma 12 miesięcy na wykonanie kompletnych prac. Po zakończeniu tych działań nastąpi ogłoszenie przetargu na prace budowlane.

Intercity rozbuduje bocznicę w Lublinie

W październiku przewoźnik PKP Intercity zapowiedział, że rozbuduje bocznicę w Lublinie i ogłosił procedurę przetargową dotyczącą stworzenia dokumentacji projektowej, wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego podczas realizacji prac budowlanych. W listopadzie wpłynęło 5 ofert od różnych podmiotów. Najniższą cenę za wykonanie usługi przedstawiło konsorcjum firm Infrares z Warszawy oraz BDK z Lublina, i to właśnie z tymi firmami polski przewoźnik podpisał umowę o wartości 2 274 270,00 zł.

Rozbudowa stacji postojowej jest bardzo ważnym projektem, ponieważ zoptymalizuje proces technologiczny oraz skróci czas obsługi utrzymaniowej naszego taboru. Inwestycja będzie też ważna dla społeczności lokalnej – zarówno podczas przebudowy, jak i po jej zakończeniu na bocznicy zwiększy się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Nasza spółka, po sfinalizowaniu wszystkich prac, planuje zwiększyć zatrudnienie z 250 osób do 400 – wyjaśnia Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity.

Duża inwestycja Intercity w Lublinie. Co powstanie przy tamtejszym dworcu?
PKP Intercity

Czytaj też: Nowa eko-myjnia PKP Intercity. A w planach już są kolejne!

Intercity nawiązało współpracę z wieloma podmiotami

Zaplanowano przekształcenie układu torowego oraz budowę różnych obiektów, w tym hali utrzymania z przyległym zapleczem administracyjno-warsztatowym, posterunku rewidenckiego, drogi technologicznej i sieci trakcyjnej. Szereg działań modernizacyjnych obejmie także oświetlenie, punkty grzewcze 3kV i instalację sanitarną. Przewoźnik przekonuje, że inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na warunki pracy i bezpieczeństwo na bocznicy, dzięki renowacji zarówno zaplecza techniczno-magazynowego, jak i socjalnego. Planowany obszar realizacji inwestycji znajduje się w południowej części miasta Lublin, w dzielnicy Dziesiąta Stara, pomiędzy ulicami Krochmalną i Nowy Świat.

W przyszłości zatrudnienie w zmodernizowanej stacji może znaleźć część absolwentów Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. W poprzednim roku przewoźnik nawiązał bowiem współpracę z placówką, podpisując umowę dotyczącą praktyk i zajęć teoretycznych. W bieżącym roku Intercity również zawarło porozumienie z Politechniką Lubelską, gdzie strony zobowiązały się do ciągłej wymiany informacji na temat potencjalnych obszarów współpracy w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz możliwości praktycznego wdrożenia wyników tych prac.

Czytaj też: Polska gospodarka nabiera rozpędu! Czeka nas wyższy wzrost PKB i niższa inflacja

Aby zapewnić wysoki standard obsługi taboru, do roku 2030 spółka planuje zainwestować aż 2,6 mld złotych w ekologiczne stacje postojowe i infrastrukturę techniczną. Modernizacja infrastruktury zapewni standaryzację obiektów, które po zakończeniu projektu zostaną podzielone na trzy kategorie, dostosowane do konkretnych standardów z uwzględnieniem potrzeb taborowych w danej lokalizacji i uwzględnieniem rozkładu jazdy. Do roku 2030 PKP Intercity chce dysponować 20 stacjami postojowymi i bocznicami kolejowymi oraz 32 punktami do przygotowania pociągów pod względem utrzymania czystości w obiektach udostępnionych przez PKP Intercity.

PKP podpisały ważną umowę z Alstom! Czego dotyczy?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button