Info z rynkuLotniczyTransport

Pracownicy Ryanaira planują strajk. W tle oskarżenia o łamanie praw pracowniczych

Pracownicy Ryanaira planują strajk. Personel pokładowy zarzuca irlandzkiemu przewoźnikowi brak poszanowania podstawowych praw pracowniczych. 

Portugalscy pracownicy Ryanaira planują strajk

Związek zawodowy SNPVAC zarzuca przewoźnikowi brak dostosowania swojego prawa do wymogów kodeksu obowiązującego na terenie Portugalii. Mowa przede wszystkim o wypłacie dodatkowych świadczeń za wakacje czy święta (Bożego Narodzenia). Świadczenia mają odpowiadać równowartości miesięcznego wynagrodzenia. Strajk w Portugalii planowany jest na 24,25 i 26 czerwca.

Sytuacja związana ze strajkiem odbije się na realizacji lotów. Szacuje się, że zagrożonych jest kilkadziesiąt rejsów w Europie, m.in. do Polski.

Zobacz także: Ryanair uruchamia loty z Krakowa do Poznania!

Chaos na europejskich lotniskach po pandemii

Wypłaty oczekiwanych świadczeń zostały wstrzymane w 2020 roku, gdy pandemia zaczęła rozprzestrzeniać się w Europie, a loty zaczęły być zawieszane. Obecnie problemem na wielu europejskich lotniskach jest chaos wywołany zbyt małą liczbą pracowników. W czasie pandemii część z nich została zwolniona. Po zniesieniu obostrzeń zatrudniono zbyt mało osób, przez co terminale są obciążone. Brakuje pracowników zajmujących się bezpieczeństwem na lotnisku oraz transportem bagaży. Ze względu na braki kadrowe chaos obserwowany jest m.in. na lotnisku w Lizbonie. Problemy z odprawą mają również pasażerowie na niemieckich lotniskach, przede wszystkim we Frankfurcie.

Ponadto irlandzkiemu przewoźnikowi lotniczemu zarzuca się podjęcie rozmów dotyczących żądań pracowniczych z syndykatem STTAMP, który nie reprezentuje interesów organizacji SNPVAC. Dyrektor generalny Ryanair Michael O’Leary twierdzi, że ugody zostały zawarte z organizacjami reprezentującymi 90% pilotów pozostałego personelu pokładowego. Na konferencji prasowej stwierdził również, że protesty nie zakłócą znacząco pracy lotnisk i realizacji rejsów na terenie Europy.

Zobacz także: 3 wskazówki dla linii lotniczych, które pozwolą osiągnąć zerową emisję

Jednak nie tylko Portugalczycy planują protest. Sześciodniowy strajk zapowiedziano również w Hiszpanii czy we Włoszech. Ma odbyć się na przełomie lipca i sierpnia, kiedy ruch jest wzmożony, z uwagi na sezon urlopowy. Pracownicy linii domagają się zwiększenia liczby personelu. To już kolejne strajki wymierzone w korporację Ryanair. Jeszcze w tym roku protestowano w Belgii.

Pasażerowie Ryanair utknęli na lotnisku. Dostali voucher na 4 euro

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button