PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

“Chińska Tesla” już we francuskiej flocie. Co wiemy o tych pojazdach?

Pod względem konstrukcyjnym Windrose EV wyraźnie czerpie inspirację z amerykańskiego modelu Semi

Decathlon, popularna francuska sieć sklepów sportowych, wprowadziła do eksploatacji flotę elektrycznych ciężarówek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest to zupełnie nowa marka, prosto z Chin. Ciężarówka Windrose EV jest określana jako “chińska Tesla” i wyróżnia się charakterystycznym układem nadwozia.

Chińska Tesla podbije Europę?

Na razie “chińska Tesla” jeździ po drogach Państwa Środka. Decathlon wprowadził elektryczne Windrose EV na trasę między dwoma odległymi centrami dystrybucyjnymi, oddalonymi o około 1600 kilometrów. Sęk w tym, że chińskie cudo technologiczne ma zasięg jedynie 600 kilometrów na jednym ładowaniu. Dlatego też konieczne jest doładowanie pojazdu w trakcie podróży.

Nic dziwnego, że pojazd jest porównywany do Tesli, bowiem pod względem konstrukcyjnym Windrose EV wyraźnie czerpie inspirację z amerykańskiego modelu Semi. “Inspiracja” widoczna jest nie tylko na zewnątrz (ciężarówka ma charakterystycznie pochylony przód), lecz również wewnątrz kabiny, gdzie centralne miejsce zajmuje kierowca, a drzwi wejściowe umieszczone są jedynie po prawej stronie. Chińczycy przesunęli jednak fotel pasażera pod tylną ścianę i zamontowali składane łóżko nad nim.

Czytaj też: Polacy nie gęsi i swoje osiągnięcia mają! Polscy inżynierowie pracują nad potężną ładowarką dla ciężarówek

Jak informuje portal 40ton, na razie ciężarówki jeżdżą w Chinach, ale Decathlon już planuje poszerzyć testy tego pojazdu, przenosząc je do Francji jeszcze przed zakończeniem tego roku. W kolejnych etapach firma planuje również testy w krajach Beneluksu. Europejska wersja musi zostać dostosowana do układu osi 6×2, aby spełnić unijne normy dotyczące zwrotności.

Chińskie pojazdy elektryczne

Windrose istnieje dopiero od 2022 roku, ale już ma ambitne plany wejścia na europejski rynek. Wynika to z ogromnej konkurencji w Chinach, gdzie rynek jest wręcz przesycony pojazdami elektrycznymi.

Czytaj też: Inwestorzy odwracają się od Chin. Inwestycje zagraniczne umarły i są mniejsze niż w Polsce!

W ostatnich latach branża pojazdów elektrycznych w Chinach przeżywa niezwykły rozwój, stając się światowym liderem w tej dziedzinie. Chiński rząd konsekwentnie promuje ekologiczne rozwiązania, dążąc do redukcji emisji szkodliwych gazów i poprawy jakości powietrza.

Perspektywy rozwoju branży pojazdów elektrycznych w Chinach są obiecujące. Kraj ten nie tylko staje się liderem w produkcji tych pojazdów, ale również zdobywa pozycję ważnego gracza na światowym rynku, kształtując przyszłość mobilności ekologicznej.

Firma ma dłuższe naczepy! Ale w Polsce jeździć nie mogą

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button