Firma Alstom zdobyła kontrakt o wartości ponad pół miliarda euro na budowę nowej trasy tramwajowej w okolicach miasta Al-Ula w Arabii Saudyjskiej. Nowa trasa o długości ponad dwudziestu kilometrów połączy historyczne miasta wpisane na listę zabytków UNESCO.
Alstom zbuduje trasę tramwajową w Arabii Saudyjskiej
Zlecenie, o którym Alstom informuje w komunikacie prasowym, stanowi jeden z kroków w procesie stopniowej modernizacji transportu w Arabii Saudyjskiej. Tramwaje z serii Citadis, będące całkowicie zasilane bateriami i będą jeździć bez użycia sieci trakcyjnej.
Jak informuje portal Zdopravy, nowa trasa będzie miała długość 22,4 kilometra, z 17 przystankami na trasie. Będzie to pierwsza linia tramwajowa całkowicie pozbawiona sieci trakcyjnej. Obsłuży również miasta Al-Ula, Dadan, Jabal Ikmah, Nabataean Horizon i Hegra.
System tramwajowy wzmocni bogate dziedzictwo regionu, jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla, oferując unikalną opcję transportu, która łączy historyczne trasy innowacyjnymi, dostosowanymi tramwajami. Alstom z dumą zapewnia Królestwu Arabii Saudyjskiej niezawodny i zrównoważony środek transportu, który dostosowuje się do ambitnych celów kolejowych w ramach inicjatywy Wizja 2030 i tworzy globalny model rozwoju w branży – czytamy na stronie Alstomu.
Czytaj też: Alstom dostarczy pociągi do Portugalii! Obsłużą Porto i Lizbonę
Alstom dostarczy na trasę 20 tramwajów typu Citadis. W projekt zaangażowane będą łącznie dziewięć francuskich zakładów produkcyjnych Alstomu, a montaż końcowy tramwajów odbędzie się w La Rochelle. Umowa obejmuje także dziesięcioletnią konserwację.
We've signed a more than €500 million contract with @RCU_SA for AlUla's pioneering battery-powered #tramway – the world's longest catenary-free line.
Learn more: https://t.co/1RWtM6BgD9#SustainableMobility pic.twitter.com/H82oAdNXeG
— Alstom (@Alstom) January 3, 2024
Alstom w Królestwie
Arabia Saudyjska jest domem dla Alstom od ponad 70 lat i stale umacnia swoją obecność w Królestwie. Jako pionier w dziedzinie infrastruktury transportowej Arabii Saudyjskiej od swojej pierwotnej obecności w latach 50., Alstom stał się kluczowym uczestnikiem w trwającym rozwoju transportu w kraju.
Czytaj też: Najwięksi producenci ropy naftowej na świecie. Nie prowadzi ani Arabia Saudyjska ani Rosja
Wizją Alstomu jest wspieranie regionu w jego ambicjach stania się centrum biznesowym poprzez kształtowanie mobilności i dostarczanie zrównoważonych rozwiązań transportowych. Arabia Saudyjska znajduje się w trakcie dużego procesu dywersyfikacji gospodarki zgodnie z planem Wizja 2030, a Alstom jest gotów wspierać kraj w dążeniach do stworzenia inteligentnych i ekologicznych rozwiązań mobilności.
Arabowie testują pierwszy pociąg wodorowy na Bliskim Wschodzie!